Potraviny pro bezlepkovou dietu budou zřejmě s nižší DPH

Suroviny pro výrobu potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií, kteří musí držet zvláštní dietu,  budou zřejmě spadat do nově zřízené desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty.

Dnes je tam doporučil zařadit zařadit sněmovní rozpočtový výbor, když projednával vládní novelu zákona o DPH. Nová sazba má platit od příštího roku, dnes ji schválil Senát, změnu zákona ještě musí podepsat prezident.

Pozměňovací návrh vznesl poslanec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL). Poukazoval na to, že pro lidi trpící uvedenými nemocemi jsou tyto potraviny jedinou možností léčby a například bezlepkový chleba je v průměru o 100 až 150 procent dražší než normální.

Náměstkyně ministra financí Simona Hornochová řekla, že ministerstvo s touto změnou souhlasí. Dodala, že ministerstvo tento návrh ladilo s celní správou, aby bylo jasné, o jaké zboží jde, a nebylo možné se na něm dopouštět daňových úniků.

Druhá snížená sazba deset procent má platit od příštího roku a ve schválené podobě se má zatím vztahovat na knihy, léky pro lidi i zvířata a kojeneckou výživu. Základní sazba daně je 21 procent, snížená 15 procent.

Celiakie je dědičné onemocnění způsobené trvalou nesnášenlivostí lepku, což je směs bílkovin z pšenice, žita a ječmene. Lepek vyvolá ve střevech nemocného zánět, takže jsou sliznice porušeny. To se projeví poruchou střevního vstřebávání a dalšími potížemi. Také fenylketonurie je vrozenou metabolickou poruchou. Je způsobena nefunkčním jaterním enzymem, nefunguje přeměna aminokyseliny fenylalaninu na tyrosin. V důsledku toho se v organismu hromadí toxické zplodiny, které při vyšších koncentracích blokují nervový systém.

 

 

(Visited 14 times, 1 visits today)

1 Komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.