Dívky ohrožuje nebezpečná kyberšikana

Šokující případ kyberšikany, který podle odborníků nemá obdoby ani ve světě. Stovky dívek po celém Česku šikanují neznámí pachatelé na sociální síti. Zveřejňují jejich lechtivé fotografie doprovázené hanlivými komentáři.

Prima FTV – reportáž
Šíří se to jako lavina. Mezi polonahými dívkami na internetu může být i vaše dcera nebo kamarádka. Tohle už není legrace. Jde o kyberšikanu. Nejzbabělejší a nejzákeřnější způsob šikany vůbec. Agresor je totiž v skrytu,  v bezpečí, nemusí přímo nést následky svých činů a tohle jsou jeho výtvory.

internet:   Tuhle špínu ujíždějící na fetu, piku, netřeba představovat. Vymrdala snad všechny vaše kamarády a možná i vás.

Celému komentáři obvykle nechybí jméno. Pravděpodobně reálné dívky. A takovýchhle vzkazů byla dívka s hanlivým názvem pražské roztahovačky plná. Založená je pouhé dva dny a během nich si získala tisíce fanoušků. Do toho ale vznikají další profily takzvaných roztahovaček. Svou stránku s podobným obsahem tak má už každé větší město.

Martin ZIKMUND, IT expert:   V takovémto měřítku jsem se s tím popravdě nikde ještě nesetkal. Ani v zahraničí neexistují zmínky, že by někdo takhle systematicky chtěl šikanovat vlastně desítky až pomalu stovky dívek.

Petra STRAŠILOVÁ, mluvčí Policejního prezidia:  Samozřejmě policie toto zaznamenala. Věc byla předána specialistům, kteří se tímto zabývají, aby samotnou věc prošetřili. V současné době není známa kvalifikace tohoto skutku.

A obrana proti tomu v podstatě neexistuje. Tedy alespoň dokud policisté nenajdou pachatele.

Martin ZIKMUND , Ty postižené dívky nemohou bojovat v podstatě nijak, kromě nahlášení toho profilu a snahy o zakázání toho profilu na Facebooku. To se očividně stalo, nicméně ten dotyčný, který to organizuje, obratem zakládá nové skupiny pod novými profily. Facebook proti tomu těžko bude něco dělat. Nedělal proti tomu nic ani v minulosti.

 

podle odborníků se rozhodně jedná o trestný čin.

Jan ČERNÝ, advokát:   Může tam být víc trestných činů, ale já tam v každém případě vidím trestný čin pomluvy, kde pachatelům hrozí až dva roky odnětí svobody. Ale pozor, ono to nemusí skončit jenom trestem. Ty poškozené ženy mají možnost podat civilní žalobu a domáhat se odškodnění za způsobenou újmu a já to odhaduji na odškodnění v řádu milionů.

A to za každou poškozenou dívku. A pokud jsou komentáře u fotografií pravdivé, může se jednat i o šíření dětské pornografie. V tom případě by mohlo hrozit provozovatelům stránky až osm let vězení. Této dívce je totiž podle provozovatelů méně než patnáct let.

 

Martin ZIKMUND:  Takovéto případy kyberšikany zejména u dívek, kterým je kolem patnácti let, mohou vést i k sebevraždám. Stalo se to v Polsku, stalo se to ve Spojených státech, stalo se to i v jiných zemích. A policie by měla začít jednat dřív, než se to stane i tady.
Pokud jste mezi dívkami našli například i vaši nezletilou dceru, rada od odborníků zní, zrušte jí profil. Šikana od ostatních uživatelů by ji totiž mohla psychicky zlomit. Dále nahlaste stránku na sociální síti a obraťte se na policii. Zatím to nikdo neudělal.

Vzhledem k obrovskému počtu poškozených dívek je to ale zřejmě jen otázkou času.

 

(Visited 25 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.