Nechceme jedovaté hračky ani potraviny, brojí lidé proti smlouvě s USA

socha svobody foto: carolinajg / MorgueFile

V Praze začala česká část evropské kampaně proti chystané smlouvě mezi EU a Spojenými státy o společné zóně volného obchodu. Lidé se totiž bojí změkčení norem na úroveň amerických. Na trh by se tak dostávalo mnohem více podřadného a rizikového zboží a potravin.socha svobody foto: carolinajg / MorgueFile

Zkratka TTIP znamená Smlouvu o transatlantickém obchodním a investičním partnerství. To nezní děsivě. Problém je ovšem skryt v obsahu smlouvy.  TTIP má totiž vytvořit největší zónu volného obchodu na planetě. Aby se tak stalo, musí se sjednotit výrobní a kontrolní standardy mezi EU a USA.

A v tom je právě ten háček. USA mají v mnoha odvětvích nižší ochranu spotřebitelů, než je tomu v ČR nebo EU. Jistě si vybavujete kauzy, které nedávno proběhly českými médii, jako byly např. jedovaté dětské hračky nebo technická sůl v potravinách z Polska. Zatímco dnes jsou tyto případy spíše výjimkou, hrozí, že by se mohly stát systémem.

Uveďme si několik příkladů. Prvním je ochrana před negativními vlivy chemických látek. Americká legislativa, která upravuje tuto oblast, je z roku 1976 (tzv. ToxicSubstancesControlAct). Takto zastaralá legislativa znamená, že od té doby byla zkontrolována jen asi dvě procenta používaných chemikálií. Ve Spojených státech se tak dodnes používají chemikálie, které jsou u nás zakázány. Může jít o toxické ftaláty v dětských hračkách nebo o 1,4 dioxan v kosmetice.

Pozor na americká prasata

Druhým příkladem může být látka zvaná ractopamin. Ten se podává prasatům při výkrmu, aby bylo jejich maso libovější a rychleji přibývala na váze. Tato látka je ale podezřelá z toho, že může mít negativní vliv na lidské zdraví tím, že zvyšuje srdeční tep. Proto je dovoz takto vyprodukovaného masa do EU, Ruska i Číny zakázán.

Třetím vážným problémem TTIP je tzv. mechanismus urovnání vztahů mezi investory a státy. Tato sporná klauzule může umožnit soukromým firmám, aby vedly arbitráže proti zemím EU za tzv. ušlý zisk vzešlý ze zavedení regulací daného státu. Americké společnosti by tak mohly žalovat běžné zákony evropských zemí, správní rozhodnutí apod. Zdá se to přehnané?

Bohužel je to fakt, který si na své kůži vyzkoušela již řada zemí. Jedním z příkladů může být spor mezi tabákovou společností Phillip Morris a Austrálií. Ona nadnárodní korporace požadovala miliardové náhrady za údajný ušlý zisk kvůli nové legislativě regulující prodej tabáku.

V důsledku jde o pokračující ničení suverenity státu a převádění pravomocí na globální nikým nevolenou sféru rozhodčích soudů. Pokud vezmeme v úvahu, že Česká republika je pátou arbitrážemi nejvíce postiženou zemí na světě, musí to pro nás být vážným nebezpečím. Místo peněz do zdravotnictví, školství, kultury atd. půjdou peníze z prohraných arbitráží do kapes nadnárodním koncernům…

Vttip.cz

To vede občany EU k vytvoření celoevropské sítě proti přijetí této smlouvy. V České republice již také funguje pobočka této evropské iniciativy, která označila na svém webu chystanou smlouvu za špatný vtip. Více informací o chystaných akcích i argumenty proti TTIP iniciativa zveřejňuje na stránkách www.vttip.cz.

Zastavit TTIP můžeme jen silným tlakem zdola, proto podepište petici na stránkách české iniciativy proti TTIP a zapojte se aktivně do budoucích protestů i informační kampaně. Ať je nás slyšet i v Bruselu!

Haló noviny

(Visited 5 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.