Kraj chce zavřít ústav pro postižené. Liběšice nesouhlasí

liběšice-domov-zámek

Zastupitelstvo Ústeckého kraje v polovině prosince rozhodne o osudu ústavu sociální péče v Liběšicích na Litoměřicku (foto). Radní chtějí kkienty vystěhovat do chráněného bydlení. Obec však nesouhlasí. Zaměstnanci ústavu totiž přicházejí o práci.

Domov na zámku,, v němž žijí desítky duševně nemocných, prochází transformací.

Radní pro sociální věci Martin Klika (ČSSD) řekl, že provoz domova je drahý, a trvá proto na jeho zániku. »Opravdu bych se zaměřil na dostavbu našich zařízení, tam, kde to již funguje a má to nějaké standardy, než se snažit opravit historický objekt, kde je kolikrát problém i s památkáři, je to energeticky náročné,« řekl Klika.

O osudu domova bude za dva týdny jednat krajská rada. Podklady podle Kliky připravila speciální pracovní skupina. »V rámci koalice budeme chtít o tomto problému jednat. Jedna věc je zachování toho zařízení, ale druhá věc je, kde se na to vezmou finanční prostředky,« uvedl Klika.

Radní Ladislav Drlý (KSČM), který má na starost krajský rozpočet, řekl, že jasno zatím nemá. »Potřebuji mít před sebou obě varianty zpracované v ekonomické podobě. Až budu znát náklady jednotlivých variant, tak můžu jednu doporučit.Zatím jsem ale na stůl žádné nedostal,« dodal Drlý.

Proti zániku se ale postavila obec Liběšice, která chce oslovit všechny zastupitele. Obec argumentuje v boji za záchranu ústavu nejen prostředím, na které jsou klienti zvyklí, ale i nezaměstnaností v obci.

Desítky zaměstnanců domova jsou právě z Liběšic a okolí. »Sice jim je nabízena práce jinde, ale často je to na opačném konci okresu a není tady dobrá dopravní obslužnost,« doplnila starostka Liběšic Alena Knoobová (Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst).

Ústecký kraje zřizuje 14 příspěvkových organizací, kromě ústavů sociální péče i domovy pro seniory a ústavy pro zdravotně postižené. Jejich provoz dotoval v loňském roce 189 miliony korun.

Haló noviny

 

(Visited 17 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.