Okradli nevidomé sportovce

Hromadná krádež, která překročila všechny pomyslné hranice pochopitelnosti. Na pražském Žižkově se konal sportovní den nevidomých a právě tam řádili zloději. Okradli sportovce o peněženky, doklady, ale i o speciálně upravené mobilní telefony s navigačním softwarem.

TV Prima

Pro nevidomé to měl být příjemný den. Den, na kterém mají možnost společně si zasportovat při sportech, které jsou speciálně upravené pro zrakově postižené. Na jednom místě bylo na sportovním dnu několik desítek lidí. Přitom byli téměř všichni nevidomí. Ty, co měli zrak v pořádku, byste dokázali spočítat na prstech jedné ruky a toho využil neznámý zloděj.

Jaroslav JELÍNEK, předseda TJ Zora Praha: Ztratily se tady čtyři mobilní telefony a hotovost cirka dva a půl tisíce korun. Řekl bych je to smutné, nazvu prostě toho člověka bestií, protože okrást nevidomý, to si myslím, že už je to poslední a jsme z toho opravdu všichni velice smutný.
Věci měli nevidomí v neuzamčené šatně, nečekali, že je někdo bude chtít okrást. Problém je, že téměř všichni, kteří měli zrak v pořádku, byli uvnitř tělocvičny a sledovali netypický míčový sport a tak zloděje ani nemohl nikdo vidět.

Tomáš FRANĚK, okradený nevidomý: Ten můj telefon měl v sobě hlasový výstup, pomocí jehož můžu komunikovat běžně s okolím. To co vidíte vy na displeji, tak mě ten telefon přečte, takže můžu si psát SMS, můžu řešit maily, pracovní věci. Navigaci používám pro pěší, protože pro nevidomý je velmi důležitý, když jsem někde v neznámým prostředí, tak mě ten telefon naviguje.

Jan DANĚK, mluvčí Policie ČR; Praha:  Tímto případem krádeže se zabýváme, kdy z neuzamčené šatny v základní škole byly odcizeny mobilní telefony, doklady a finanční hotovost. Celkově touto krádeží pachatel, nebo pachatelé způsobili škodu převyšující třicet tisíc korun.

Jenomže zloděj zřejmě nevěděl, že slepecké telefony v podstatě nemají žádnou cenu. Jednak by je nikdo se speciálním softwarem pro nevidomé nechtěl a navíc jsou prý zablokované. Přitom nový telefon vyjde každého nevidomého zhruba na dvacet tisíc korun.

Michael BOREK, okradený zrakově postižený:   Ty telefony může mít tak akorát jako těžítko na stole, protože jsou zablokovaný.

Pokud se vám do ruky dostane telefon, který bude takto mluvit, pravděpodobně je to ten nevidomých. V tom případě ihned volejte policii.

Prima FTV

Nevidomí dosud byli zvyklí, že si navzájem mohou věřit. Kdosi neznámý se ale na místo dostal a odnesl si doklady sportujících účastníků, k tomu dva a půl tisíce korun – a přibral též čtyři speciálně vybavené mobilní telefony, které mají hlasový výstup a navigaci upravenou k navádění nevidících osob v neznámém prostředí. Vyčíslená škoda podle slov policisty Jana Daňka převýšila 30 tisíc korun.

http://www.prazsky.denik.cz/

(Visited 5 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.