Unikátní program pro neslyšící

Naprosto unikátní program, který propojí svět neslyšících s těmi slyšícími se vyvíjí v Česku. Hluchoněmým, kteří budou potřebovat okamžitou pomoc v nouzi, pomůže komunikovat s úřady, policií, nebo lékaři ze záchranných služeb.

Prima FTV

Představte si, že ráno vyjdete z domu a tam, kde jste včera nechali auto, je jen prázdné místo. Někdo auto ukradl. Normální člověk vezme telefon a zavolá na policii. Pro neslyšícího je to ale téměř nepřekonatelný problém. Musí sám dojít na policii, ale nejdřív si musí sehnat tlumočníka ze znakové řeči.

Tomu je ale teď konec. Pomocí nového programu vezme chytrý telefon, nebo tablet, spojí se s tlumočnicí a přes video jí odznakuje, co má za problém a ta za něj telefon vyřídí.

Když na místo přijedou policisté, může paní Zuzana přes video tlumočit i dál. K tlumočení se dostala, když prošla kursem znakové řeči.

Zuzana PROCHÁZKOVÁ, tlumočnice ze znakové řeči:  Nejčastější požadavky jsou především ty, kdy jsou voláni lékaři, na úřady, hledání zaměstnání, to neslyšící využívají často.
Také neslyšící Jana už využila služeb tlumočníka, když si kupovala zboží přes internet, chtěl po ní obchod zaplatit dvakrát. Kdyby měla všechno vyřizovat pomocí e-mailu, trvalo by to dlouho, takhle zavolala tlumočnici.

Spojila jsem se tedy s nimi přes on-line tlumočníka a vyřešila jsem to všechno bez problémů a byla jsem spokojená, uvedla

Neslyšící, kteří často nerozumí ani psanému projevu, ani gramatice, si tak budou moci zavolat nejen o pomoc, třeba záchranku, nebo policii, ale budou si moci vyřizovat věci s úřady, shánět práci, nebo volat kolegům, že se zpozdí. Prostě běžné věci, které slyšícím přijdou normální.

David TRÁVNÍČEK, projektový manažer aplikace:  Co my chceme telefonovat, je pro nás naprosto běžnej úkon, ale pro neslyšící je to vlastně relativně problém a díky aplikaci on-line tlumočení už to není takovej problém.

Aby různé instituce mohly s neslyšícími komunikovat, dostávají nyní zdarma tablety. Třeba drtivá většina nemocnic už je má, stejně tak některé úřady – třeba v Liberci.

(Visited 11 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.