Kamarádi koupili postižené studentce sportovní vozík

Obrovskou neskrývanou radost měla v pátek odpoledne studentka Dominika Bjačková z Rožnova pod Radhoštěm, která v Havířově dostala sportovní invalidní vozík. Dívka je v důsledku poškození páteře postižená od narození.

Částečně je schopna se pohybovat o berlích, více času však tráví na vozíku. Místo na běžném vozíku však teď může jezdit na výlety na sportovním s ručním pohonem podobným z jízdního kola.

„Dominika je moje nejlepší kamarádka. Já sice bydlím přes týden v Havířově na internátu a ona chodí do školy doma v Rožnově, každou volnou chvíli však trávíme společně. Chodíme spolu na procházky a když jsme jednou nemohly s jejím vozíkem vyjet do kopce, tak jsme začaly přemýšlet o nějakém, co by měl vlastní pohon. Já jsem se pokusila dokonce nějaký vyrobit i sama, ale nebylo to ono. Pak jsem na internetu našla vozík, který jsme s pomocí našeho pana trenéra koupili,“ popsala Kamila Cermanová, která navštěvuje Střední školu v Havířově-Prostřední Suché.

Dominika si na vozík zvykla doslova během několika sekund a od prvního usednutí neúnavně kroužila po školním hřišti.

„Je to strašně úžasné. Budeme jezdit všude, kam to jen půjde. Je to jiný pocit, než na klasickém vozíčku. Je to větší zážitek,“ Dominika Bjačková.

Velkou radost ze štěstí své dcery měli také rodiče. „Já o tom, co holky vymýšlejí, vůbec nevěděla. Dozvěděla jsem se to až později. Ale je to výborné. Věřím, že Dominika teď bude více soběstačná a bude si připadat určitě lépe i psychicky. Už to není jen obyčejný vozík,“ uvedla matka studentky Martina Bjačková.

Vozík je rozložitelný. Přední část s řetězovým pohonem je možné jednoduše odpojit a zůstane klasický vozík.

„Vozík jsme sehnali přes internet. Kamila zjistila, že ho prodává pán ze Slaného, který měl také postiženou dceru a jelikož ta se uzdravila a už ho nepotřebovala, rozhodl se ho velmi levně prodat. Na koupi jsme přispěli my ochránci přírody a také pan Kotula,“ řekl šéf havířovských ochránců přírody Lubomír Kminiak.“

Deník.cz    http://www.denik.cz

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.