Pro výzkum Alzheimerovy nemoci se hledají dobrovolníci

ilustrační foto: photoXpress

Čeští vědci zřejmě objevili klíč k rychlejší diagnóze Alzheimerovy nemoci a naznačili cestu k objevu léku. Potřebují však k dalšímu výzkumu dobrovolníky, kteří touto chorobou netrpí.

ilustrační foto: photoXpress

O objevu informoval Aleš Bartoš z Národního ústavu duševního zdraví/Psychiatrického centra Praha, šéf výzkumného týmu, v němž jsou také odborníci z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Alzheimerova nemoc je nevyléčitelné onemocnění mozku. Rozvoj se zatím dá jen zpomalit, pokud se léky nasadí včas. Trpí jí 140.000 Češek a Čechů. Se stárnutím nemocných přibývá, v roce 2050 může být v ČR 225.000 pacientů.

Při Alzheimerově nemoci se do mozku ukládají poškozené bílkoviny – tau protein. V poškozené formě zanášejí mozek a ničí ho. Tau protein a další bílkoviny  tvoří kostru nervové buňky. Pokud je kostra poškozena, nervová buňka se může rozpadnout.

Český vědecký tým se proto zaměřil na tau protein. Když se vědci zaměřili na určitou část protilátek, a to na přímo lokálně vytvořené v blízkosti nervové soustavy, zjistili, že u pacientů s Alzheimerovou chorobou je množství významně vyšší než u ostatních. Zvýšené protilátky mohou souviset se zvýšenými nánosy poškozených bílkovin a rozpadem nervových buněk.

„Zdá se tedy, že tyto lokálně zvýšené protilátky jsou relativně specifické právě pro Alzheimerovu nemoc,“ shrnul Bartoš.

Hledají se dobrovolníci

V laboratoři biochemie a patofyziologie mozku Národního ústavu duševního zdraví plánuje Bartošův tým poznatky ověřit. Do studie chce zařadit více dalších pacientů, a to s nemocí v časném stadiu. Jejich séra a mozkomíšní moky budou vyšetřeny biochemickými metodami.

Pro vytvoření neuropsychologických testů se nyní hledají dobrovolníci. Potřeba jsou zdraví muži nad 50 let věku a zdraví muži i ženy nad 85 let. Výzkum zohledňuje i socioekonomický status a vzdělání. Nedostatek je dobrovolníků s nižším vzděláním.

Zájemci o zařazení do studie musejí užívat češtinu jako svůj mateřský jazyk a být neurologicky i psychicky zdraví. Nesmějí mít pocit porušené paměti. Vyšetření trvá jednu až dvě hodiny, provedou ho odborníci ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

Objednat se lze na telefonu 267 162 344 se záznamníkem nebo mailem adcentrum12@gmail.com.

 

(Visited 4 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.