Nižší DPH léky nezlevní

Plánované snížení DPH na léky pacienti v nižších doplatcích téměř nepocítí. Uvedla to Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF).

Za mnohem podstatnější považuje úhrady zdravotních pojišťoven, které podle asociace stále klesají. »Stát poskytuje pacientům zavádějící informace přinejmenším tím, že snížení DPH z 15 na 10 procent prezentuje jako opatření, kterým se sníží cena léků na předpis,« řekl včera novinářům výkonný ředitel ČAFF Emil Zörner.

Podle něho je však zvyšování doplatků pacientů trvalé, i když ceny léků stále klesají. Důvodem je to, že úhrady zdravotních pojišťoven klesají ještě rychleji a cenový rozdíl budou muset doplácet pacienti.

S tím nesouhlasí Soňa Marková, stínová ministryně KSČM pro resort zdravotnictví. »Úhradyzdravotních pojišťoven se neustále zvyšují, stejně tak každoročně rostou doplatky pacientů za léky, takže vina je jednoznačně na straně farmaceutických firem, které neustále zvyšují svoje nároky, nabízejí inovativní léky, které často nejsou lepší než generické léky, které jsou levnější ale přitom stejně účinné,« reagovala pro náš list.

Nicméně část viny je podle ní i na straně státu, který jednak dostatečně účinně netlačí na farmaceutické firmy, aby snižovaly ceny léků, zároveň neřeší situaci, kdy je na českém trhu poměrně nízké procento generických léků. Připomněla, že jiné vyspělé země využívají generika i ze 70 procent. »Stát nedostatečně pracuje s nástroji, které má, aby se cena léků snižovala jak pro pacienta, tak pro zdravotní pojištění,« konstatovala Marková.

Podle Zörnera za rostoucími doplatky stojí stát, který ovlivňuje ceny léků i výši jejich úhrad z pojištění, a tedy i doplatků pacientů. Stát také určuje maximální cenu, za niž smí být léčivo nabízeno, a stát je zároveň tím, kdo říká, kolik nakonec za lék zaplatí formou úhrad ze zdravotního pojištění. Zdravotní pojišťovny mají v tom podle Zörnera svázané ruce. Kvůli úhradové regulaci nemohou klientům přispět víc na léky, ani kdyby chtěly.

Haló noviny

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.