Poslanci dali zelenou dětským skupinám

Poslanci dali zelenou dětským skupinám. Přehlasovali veto prezidenta. Zavírat se podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové nebudou ani lesní mateřské školky. Právě přijatá norma ale ještě projde novelizací.

Od příštího roku doplní síť mateřských škol dětské skupiny. Jejich zřízení je pro firmy i obce jednodušší, mohou tak rychle zajistit dostatek míst pro předškolní děti.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/: Co se týče lesních školek, tak se jasně vyjádřili ministři školství a zdravotnictví, že dokončí ten jejich proces registrace do sítě školek.

Michaela Marksová si oddechla, že je norma po 7 letech příprav na světě. ODS a Petru Fialovi ale vadí, že přísnější pravidla ohrožují právě lesní školky a bazíruje na novele.

Petr FIALA, předseda strany /ODS/: Tady nám hrozí, že zase přijmeme zákon, kde se pak budeme všichni divit, že to nikomu nepomůže.

Ministryně Marksová chce zákonem řešit nedostatek míst v mateřinkách. Děti do 3. let se do nich v drtivé většině případů nedostanou.

Michaela MARKSOVÁ: Kdo zřídí dětskou skupinu, tak na její zřízení a provoz ty náklady si může odečíst z daní.

Nově rodiče dostanou možnost odečíst si náklady spojené s péčí o dítě předškolního věku z daní až do výše minimální měsíční mzdy.  Dnes tedy asi 8,5 tisíce korun.

Rádio Impuls

 

Dětská skupina má oproti mateřské škole několik výhod, které usnadňují její zřízení. Pokud je v ní do 12 dětí, nemusí splňovat takové nároky na toalety, umývárny či prostor jako klasická školka. Pro skupinu nad 12 dětí platí stejné podmínky jako pro mateřskou školu. Dětská skupina je mírnější i v nárocích na personál. Nemusí tam být vysokoškolsky vzdělaní pedagogové, stačí kvalifikovaná chůva či zdravotní sestra.

Dětí může být v dětské skupině maximálně 24, přijímat se budou děti od jednoho roku. Podle propočtů Ministerstva práce by skupin za rok mohlo v Česku fungovat kolem tisícovky.