Proti chřipce se nechává očkovat málo lidí

ilustrační foto: Flickr.com

Na komplikace spojené s onemocněním chřipkou ročně zemřou stovky až tisíce lidí. Rozhovor Haló novin s MUDr. Petrem Sovadinou, praktickým lékařem z Brna.

– Pane doktore, proč lidé podceňují chřipku?

Protože si ji lidé pletou s běžným nachlazením. S chřipkou jsou většinou spojeny vysoké teploty, kolem 39 až 40 stupňů Celsia, bolesti kloubů, svalů a celková schvácenost. To u běžného nachlazení nebývá, člověk má teplotu spíše jen do 38,0 stupňů Celsia, a k tomu rýmu a kašel.

– Člověk ale asi těžko hned pozná, jestli jde o obyčejné nachlazení nebo o chřipku. Co s tím?

Ano, to je pravda. Lidé by nicméně neměli přecházet ani běžné nachlazení, natož chřipku. Největší chybou patrně je, vzít si paraleny a vyrazit do práce či do společnosti, nebo dokonce za sportem. Lidé by měli především naslouchat svému tělu, a pokud je bolí klouby, svaly a mají zvýšenou teplotu, tak by měli zůstat doma v klidu. Pokud tak neudělají, škodí nejen sami sobě, ale i svému okolí tím, že infekci dále roznášejí.

– Kdo z populace je chřipkou nejvíce ohrožený?

U mladých a zdravých lidí onemocnění zpravidla samo přejde, ale u chronicky nemocných nebo starších pacientů hrozí, že po chřipkové infekci přijdou komplikace, které mohou postiženého ohrozit na zdraví, ba dokonce i na životě. Nejčastějšími komplikacemi jsou zápaly plic anebo dekompenzace chronických onemocnění, nejčastěji srdce, plíce a cukrovka.
Proto je také u nás již mnoho let očkování proti chřipce u lidí nad 65 let a u některých chronicky nemocných pacientů hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Jen je škoda, že mezi těmi, kteří mají vakcinaci proti chřipce hrazenou pojišťovnou, se jich nenechá očkovat více.

– Kolik lidí u nás ročně tomuto onemocnění podlehne?

Na samotnou chřipku to je jen pár desítek lidí do roka, ale na komplikace s onemocněním spojenými to jsou jistě stovky až tisíce lidí ročně. Těžko se to odhaduje. Pokud totiž někdo dostane chřipku a za 14 dní na to se mu zhorší onemocnění srdce až tak, že skončí v nemocnici, a nakonec v nemocnici zemře, tak už se souvislost mezi chřipkou a úmrtím do statistik nedostane.

– Dočetl jsem se, že virus chřipky se každý rok mění. Co je na tom pravdy?

Ano, po prodělané chřipce máme protilátky proti viru, který nás napadl. Kdyby se virus neměnil, tak bychom po čase měli všichni protilátky proti chřipce a virus by tím pádem zanikl. Tak si na nás virus vymyslel, že se každý rok o trochu promění, aby ho náš imunitní systém nepoznal. Jednou za čas se změní hodně, a pokud se tato změna sejde časově s nějakým lidským strádáním, tak je z toho španělská chřipka, jako tomu bylo po první světové válce.

– Proč je tedy pro pacienty zapotřebí nechat se každoročně proti chřipce přeočkovat?

Právě kvůli té změně. Očkovací látky jsou totiž každý rok o trochu jiné, tak jako virus. Připravují se podle chřipkového viru, který právě dořádil na jižní polokouli.

– Jaké jsou nejúčinnější vakcíny?

Účinnost je u všech vakcín na trhu skoro stejná, pohybuje se mezi 80 až 90 procenty. Kdo se bojí injekce, ten se může nechat naočkovat ID Flu, což je očkování jen do kůže kratičkou jehličkou, takže je takřka bezbolestné. * Někteří lékaři se však nenechávají očkovat a ani to lidem nedoporučují… Očkovat se, nebo se nenechat očkovat je každého věc, ten, kdo chřipku nebo nachlazení nedostal roky, tak pro něj očkování přínos asi nemá. Proč někteří kolegové lékaři očkování nedoporučují, osobně nechápu. Zvláště u chronicky nemocných a u lidí nad 65 let věku má očkování velký smysl. To je asi tak, jako kdyby někdo zrazoval pacienta od léčení vysokého tlaku.

– Kolik u vás v ordinaci stojí očkování proti chřipce?

U nás očkujeme proti chřipce za 300 korun, to je cena i s aplikací. Výše zmiňovaná takzvaná ID forma s očkováním do kůže je o 100 korun dražší. Myslím, že podobnou cenu mají i ostatní praktičtí lékaři. Samozřejmě, že lidé nad 65 let věku a chronicky nemocní mají očkování plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, tedy v ordinaci již nic neplatí.

– Pokud by lidé měli o vakcinaci zájem, kam se mohou obrátit? Očkují jenom praktičtí lékaři nebo také odborníci?

Očkují i očkovací centra, ale vzhledem k rozsáhlé síti tuzemských praktických lékařů je, myslím, dostupnost vakcinace vysoká. Každý praktik by měl mít očkovací látky u sebe v ordinaci a na požádání vás naočkuje.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.