Vozíčkáři pod vodou se cítí jako zdraví

Přístrojové potápění je podle pojišťoven už v kategorii rizikových, či extrémních sportů. Kdo to někdy zkusil ví, že je to adrenalin i pro zdravého, zdatného člověka. Natožpak pro hendikepované.

tv barrandov
A teď si představte, že ponorům do hloubek se v Česku věnuje také poměrně početná parta lidí, kteří jsou v běžném životě pohybově hendikepovaní.
Stačí totiž, když vozíčkářům někdo pomůže do neoprenu. Pod vodou už se pohybují volně.

Dva z potapěčů potřebují na souši vozík. Kteří ze skupiny to jsou, ale na první pohled nepoznáte. Přístrojové potápění do velké míry maže rozdíly mezi zdravými a ochrnutými a o to právě jde.

Jarmila ONDERKOVÁ, hendikepovaná potapěčka:  Pod tou vodou si připadám jako za zdrava a že jsem úplně volná a můžu se v tom prostoru pohybovat jak chci.

Martin ZACH, hendikepovaný potapěč:  V vodě můžu se pohybovat tady v bazénu třeba sám.

Martin Zach – Muž roku 2009, skočil den po soutěži z hecu na lyžích do rybníku a nešťastný náraz mu přerušil míchu. Umírněnější pohyb ve vodě teď jeho tělu prospívá a adrenalin přitom zažívá taky. Vybavení mu stačí standardní – potřebuje ale pomoc asistenta.

Martin ZACH: Jelikož si musím platit i k sobě jednoho asistenta, takže platím vlastně dva lidi. Holt když si ten člověk chce dělat koníčky, tak si na ně musí vydělat. No já – v tomhletom prostě má každej možnost – i na tom vozejku se dá pracovat.

S náklady částečně pomáhá nezisková organizace Restart, která hendikepovaným členům půjčuje zdarma výstroj. Za patnáct let činnosti odchovali desítky certifikovaných potapěčů.

Jaroslav BEČKA, instruktor potápění; zakladatel sdružení Restart:  My jsme měli kamaráda, kterej při lítání měl problémy a stal se vozíčkářem a tak jsme si řekli, že se do toho pustíme a těmhletěm lidem nějak pomůžeme, aby dál mohli dělat věci, který dřív dělali a bavili je.

Díky sponzorským darům můžou s partou podnikat i potapěčské výlety k moři. V Česku trénují pravidelně v bazénu, nebo v zatopených lomech, nebojí se ani potápění pod ledem, nebo v jeskyních.

ONDERKOVÁ:  Hodně náročný to je, když jsou velký proudy, když jsou vlny.

Každého postiženého doprovází pod vodu asistent, který například hlídá, jestli se svěřenci správně prokrvují nohy. S potapěči, kteří nemohou hýbat ani rukama, potom pro jistotu plavou asistenti dva.

TV Barrandov

(Visited 37 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.