Handicapovaní si oddychli. Vozíčkáři měli znovu dokazovat, že nechodí

ilustrační foto: USFWS Pacific / Flickr.com

Na poslední chvíli se poslancům podařilo odvrátit obtížnou situaci, do které by se dostalo sto tisíc handicapovaných lidí. Hrozilo, že budou muset své postižení znovu prokazovat. ilustrační foto: USFWS Pacific / Flickr.com

Ještě v pátek odpoledne to vypadalo, že všichni zdravotně postižení budou muset v příštím roce navštívit posudkového lékaře. A znovu si říci o razítko, že se neuzdravili, což je třeba u lidí s amputovanou končetinou či vrozenými vadami absurdní a zbytečné.

V pátek odhlasovaná novela, které museli poslanci věnovat mimořádnou schůzi, tuto povinnou návštěvu posudkového lékaře ruší. „Abychom zdravotně postižené nemuseli zcela zbytečně zatěžovat, je potřeba, aby zákon co nejdříve schválil Senát a podepsal prezident. Byli jsme opravdu v časové tísni,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Její ministerstvo si spočítalo, že zrušením těchto posudků ušetří kolem 75 milionů korun. A lékaři se nemusí obávat, že jim nápor pacientů zahltí ordinace.

Nepřehlednou situaci kolem průkazu zdravotně postižených způsobily předchozí reformy Nečasovy vlády. Postižení tehdy dostávali doklady o zdravotním postižení podle různých pravidel, s platností jen do konce roku 2015.

„Měly je nahradit sKarty. Jenže ty skončily, takže je nyní potřeba řešit omezenou platnost stávajících průkazů,“ vysvětlil Jan Hutař, ředitel legislativního odboru Národní rady osob se zdravotním postižením.

A protože podle dnešních zákonů výměnu průkazu provází povinná návštěva lékaře a zmíněné povinné posudky, zavalili by ordinace lékařů lidé právě kvůli této výměně.

Novelu zákona, která zbytečné posudky ruší, už měla Sněmovna na programu v září. Poslanecké kluby ODS a TOP 09 však tehdy vetovaly její projednávání. A totéž udělala TOP 09 i minulý týden, zákon se řešil až na mimořádné schůzi.

S obsahem novely přitom zatím nikdo z poslanců neměl problém. Opozici vadilo jen to, že ministerstvo předkládá zákon na poslední chvíli. „Jenže ono se vůbec nevědělo, že takový problém je v zákoně schován, proto se s touto novelou původně ani nepočítalo,“ tvrdí ministryně. Šéf

Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása upozorňuje, že novelu slíbilo ministerstvo už letos v březnu. „Dříve nám nikdo nenaslouchal. Není mi jasné, proč příprava jednoduchého zákona trvala tak dlouho,“ říká Krása.

I když teď půjde vše hladce, novela projde Senátem a podepíše ji prezident, zbude jen málo času na její uvedení do praxe. „Tedy na to, aby se výměna průkazů administrativně připravila,“ upozorňuje Krása.

Před reformou sociální péče Jaromíra Drábka (TOP 09) se postižení hodnotila podle diagnóz, nikoliv podle míry závislosti jako nyní. „Pokud někdo například přišel o nohu nebo měl jiné trvalé postižení a bylo mu přes padesát let, dostal průkaz zdravotního postižení s neomezenou platností. U lidí pod padesát byla dříve platnost průkazu deset let, protože v té době se člověk mění i vzhledově,“ upřesnil Jan Hutař.

Zuzana Taušová, redaktorka MF DNES                                http://www.idnes.cz

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.