Průkazky ZTP zjednodušeně

Postižení s průkazkami pro handicapované vydané do letošního roku budou zřejmě dostávat nové průkazy automaticky bez posuzování zdravotního stavu a bez správního řízení. Schválili to včera poslanci novelou zákona o poskytování dávek postiženým.

Bez úpravy by byla výměna průkazek podle MPSV náročná pro postižené i pro stát. Jen posudkoví lékaři vyčíslili náklady na 57 mil. Kč. Vydávání průkazek změnila reforma exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Průkazy, dokládající nárok na určité výhody, měly platit jen do konce roku 2015.

Novela stanoví postup, jak se budou nynější typy průkazů měnit. Místo dřívějších průkazek TP, ZTP a ZTP/P úřady od roku 2012 vydávaly průkaz osoby se zdravotním postižením. Jako průkazka měla sloužit také sociální karta, která je však už zrušená.

Od letoška úřady lidem průkaz mění až poté, co jejich stav zhodnotí posudkoví lékaři správy sociálního zabezpečení. Od příštího roku by proto podle návrhu úředníci měli držitelům novou průkazku dát automaticky. Lidé by měli mít nárok na stejný typ průkazu, jaký měli v minulosti, tedy TP, ZTP či ZTP/P.

Haló noviny

(Visited 19 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.