Zrakově postižení mají velký problém s opravenými chodníky v Děčíně

Zrakově postižení mají velký problém s nově opravenými chodníky v Děčíně. Kvůli úpravě se mohou dostat do velmi nebezpečných situací.

Prima FTV

Například pásy, které mají nevidomým pomoct najít správný směr, jsou namířené přímo do středu křižovatky.

Na Starém Městě v Děčíně vznikla spousta stavebních skvostů. Není to přitom pochvala, říká odbornice na bezbariérové prostředí. Pokud se budou nevidomí držet vodících pásů na chodnících, může to být pro ně velmi nebezpečné, hrozí, že skončí pod koly aut.

Hana CINKANIČOVÁ, konzultantka NIPI bezbariérového prostředí:   Když sem přijde nevidomý, tak vidí z tohohle toho značení na chodníku, že to je vlastně přechod. Ale přechod tady v podstatě není.

Signální pás v těchto místech navíc navádí nevidomého přímo do středu křižovatky.

Hana IMIOLKOVÁ, instruktorka prostorové orientace nevidomých a slabozrakých: Tento přechod se vlastně nedá vůbec použít, tak jak je tady stavebně nasměrován.

Na několika přechodech zas chybějí vodící linie, které by pomohly bezpečně navést nevidomého na druhou stranu.

Hana IMIOLKOVÁ, :   V tomto případě signální pás není kolmý s varovným, a proto když přecházíme, tak přecházíme šikmo po přechodu, místo rovně.

Zhotovitel stavby musí vady na vlastní náklady odstranit, nařídil mu to magistrát. Chtěli jsme znát stanovisko zhotovitele, jeho vyjádření se nám ale získat nepodařilo.

Markéta LAKOMÁ, mluvčí Magistrátu města Děčín:  V tuto chvíli by měla většina těchto problematických míst být odstraněna.

My jsme ale zjistili, že několik originálních hmatových úprav na chodnících zůstává.

Hana IMIOLKOVÁ: Tady v tom místě pro přecházení to spíš vypadá, že dělníci si udělali mozaiku na chodníku, než aby to mělo sloužit nevidomým.

Hana CINKANIČOVÁ: Udělali chodník a vůbec netušili, co dělají.

Odborníci zrakově postiženým doporučují, aby zmiňovanými místy raději nechodili.

Hana IMIOLKOVÁ, : Klienty musíme vždycky učit trasu tak, aby byla bezpečná a v případě jako je to tady, není možné tento přechod využít a musíme hledat jinou trasu.

Magistrát bude po stavební firmě požadovat, aby chybné provedení hmatových úprav napravila do konce roku.

(Visited 10 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.