Medici změří zájemcům tlak i tuk, chtějí předcházet cukrovce

V Praze, Brně, Hradci Králové, Olomouci a Ostravě budou dnes v ulicích medici radit, jak se dá předcházet cukrovce. Zájemcům změří tlak, tělesný tuk a někde i cukr v krvi. Osvětová akce se koná při příležitosti Světového dne diabetu, který připadá na 14. listopadu.

Diabetes neboli cukrovka druhého typu hrozí hlavně obézním lidem. Prevencí a léčbou je cvičení a úprava jídelníčku.

Studenti pražských lékařských fakult budou od 10:00 do 17:00 na Andělu, ve voze záchranné služby změří krevní cukr. Zájemci se mohou zastavit i v jejich stanu, kde pořadatelé připravili devět stanovišť. Budou na nich měřit tlak, tělesný tuk či BMI index. Poskytnou rady ke správnému stravování, zdravému pohybu i odvykání kouření.
„Zájemci si budou moci vyzkoušet první pomoc diabetikovi. Studenti stomatologie z naší fakulty mohou nabídnout nejnovější poznatky o správném čištění zubů,“ popsala lokální koordinátorka Světového dne diabetu v Praze Kristýna Kučerová, která studuje všeobecné lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Podobně budou vypadat akce v ostatních městech.
Zaměřit se na prevenci cukrovky či snižování obezity a kuřáctví doporučila Česku i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Podle její studie má v ČR diabetes přes osm procent obyvatel, průměr OECD je 6,9 procenta. Míra obezity dospělých stoupla od roku 2000 do roku 2011 ze 14 na 21 procent, průměr OECD byl 17,2 procenta. Patnáctiletých obézních či s nadváhou bylo před 14 lety devět procent, v roce 2011 už 15 procent.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.