Ráno mám ztuhlá záda…

ilustrační foto: photoexpress

Dotaz:  Poslední dobou mě nad ránem probouzí bolest zad, mám je jakoby zatuhlé. Když si zacvičím, trochu se mi uleví. Je mi 37 let a dosud jsem neměl žádné zdravotní problémy. Přítel mi řekl, že bych mohl mít Bechtěreva.

Obtíže, které popisujete, by skutečně mohly být projevem Bechtěrevovy nemoci. Toto zánětlivé onemocnění postihuje zejména páteř a křížová skloubení, ale může mít i jiné projevy, např. záněty kloubů rukou a nohou nebo pro toto onemocnění typické záněty šlach či oční duhovky. Typický je vznik před 40. rokem věku.

Významná je také genetická dispozice. Postupující neléčená choroba může významně omezovat hybnost kterékoli části páteře, vést k nevratnému poškození kloubů a v důsledku celkového zánětu i k postižení jiných orgánů.

Navštivte specialistu-revmatologa, jenž nechá provést laboratorní testy, rentgenové vyšetření a popřípadě i magnetickou rezonanci.

Pokud se skutečně ukáže, že jde o toto onemocnění, lékař nasadí léčbu, jež by mohkla nemoc zpomalit či dokonce zastavit. Nemoc v současné době není zcela vyléčitelná.

invArena

ilustrační foto: photoexpress

 

(Visited 16 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.