Nemocné děti z Bohumína město opět pošle na ozdravné pobyty

Nemocné děti z Bohumína na Karvinsku budou moci zdarma v příštím roce v době topné sezony opět vyrazit na pobyty do ozdravoven v Jesenících a Beskydech. Dopravu do ozdravoven zaplatí město, samotný měsíční pobyt v podhůří hor jim hradí v plné výši zdravotní pojišťovny, řekla mluvčí radnice Lucie Balcarová.

Město pro děti s astmatem, alergiemi, častým onemocněním dýchacích cest, ale i obezitou či skoliózou už pátým rokem rezervovalo pobyty v Metylovicích a Zlatých Horách, které začnou na přelomu ledna a února.

Rodiče už mohou hlásit své děti k ozdravnému pobytu u dětských lékařek. K přijetí do sanatoria je totiž zapotřebí jejich doporučení. Návrh na zařazení dítěte do léčebny pak schvaluje revizní lékař příslušné zdravotní pojišťovny.

„Termíny pobytů jsme zvolili záměrně. Jednak je ukončeno první pololetí a učitelé mají v tu dobu uzavřenu klasifikaci pro pololetní vysvědčení, a jednak právě vrcholí topná sezóna a kvalita ovzduší tak bývá nejhorší,“ uvedla vedoucí odboru školství, kultury a sportu Pavla Skokanová. Právě Bohumín patří k městům, kde během zimy bývá výrazně zhoršená kvalita ovzduší.

Mluvčí připomněla, že léčebné pobyty město pořádá a dotuje od roku 2011. Ročně se jich účastní asi 60 dětí. „Celkově jich díky projektu vyjelo za čerstvým vzduchem přes 260. Rozpočet města to přišlo na více než 440.000 korun. Až do roku 2013 totiž město přispívalo rodičům na regulační poplatky za pobyt dítěte v sanatoriu, a to částkou 2000 korun na dítě. Teď radnice financuje hromadnou přepravu dětí tam i zpět a zajišťuje koordinaci,“ vysvětlila Balcarová.

Radnice pravidelně přispívá předškolním i školním dětem také na týdenní pobyty v přírodě, v solné jeskyni, na bruslení, plavání nebo saunování. Ročně dá na tyto aktivity z rozpočtu města přes milion korun.

(Visited 7 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.