Bazar pro handicapované

ilustrační foto: creativist collective / Flickr.com

Dobrá zpráva pro lidi upoutané na vozík. V Praze vznikl první bazar, orientovaný na speciálně upravená auta pro handicapované. V západní Evropě nejde o nic mimořádného. Ve střední a východní Evropě si tím ale Češi připsali prvenství.

TV Barrandov – záznam reportáže

Nezisková organizace navíc tělesně postiženým nabízí i další služby spojené s vozidlem, nebo přemisťováním.
Na vozík je dvaadvacetiletý Denis kvůli vrozené lámavosti kostí upoutaný už od narození. Zlomeninu mu může způsobit ta nejběžnější činnost.

Denis GOLL, vozíčkář: Třeba se přikryju dekou a bohužel jsem si zlomil u toho ruku. V současnosti se to dost zlepšuje.
A taky běžná cesta na nákup, za zábavou, nebo do školy je pro studenta žurnalistiky problematická.

Denis GOLL, :Veškerá doprava není v současnosti bezbariérová a musíme pečlivěji plánovat cestu, kam pojdeme.
Bezbariérových přístupů sice přibývá, situace stále ještě není optimální. Tělesně postižení proto k přepravě volí i automobily. Zakoupit si speciálně upravený použitý vůz, bylo pro vozíčkáře až donedávna téměř nemožné.

Jakub POBOŘIL, ředitel Centra Mobility:  V České republice se na internetu průměrně pohybují jedno až dvě vozidla měsíčně, proto jsme vlastně otevřeli i bazar a půjčovnu pro vozíčkáře.
Nejbližší takový, určený výhradně pro vozíčkáře, byl dosud až v Německu. Teď jim stačí dojet do Prahy. V některých případech jim s financováním pomůže i stát.

Kateřina BERÁNKOVÁ, mluvčí Úřadu práce:   O dávku může požádat člověk, který má dlouhodobě zdravotní postižení. Maximální částka na pořízení motorového vozidla může dosáhnout dvou set tisíc korun.
Centrum navíc vozíčkářům nabízí i pronájem upravených vozů, případně je samo i odveze. Vozíčkář za přepravu speciálně upraveným vozem zaplatí přibližně stejně, jako za jízdu v běžném taxi, tedy zhruba pětadvacet korun za kilometr.

Denis GOLL, :A do té doby, než tato služba vznikla, nebylo možné vlastně pro nás vozíčkáře noční cestování, což je problém, protože i my se chceme třeba večer bavit.

Projekt by stejně jako Denise mohl zaujmout a pomoci i tisícům dalších českých vozíčkářů.

ilustrační foto: creativist collective / Flickr.com

(Visited 16 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.