Studie k léčbě diabetu. Hledají se dobrovolníci

ilustrační foto: Karen Barefoot / sxc.hu

Diabetici, kteří zatím nejsou závislí na inzulinu, by se své nemoci mohli v budoucnu poměrně snadno zbavit. Tým výzkumného obezitologického centra Lékařské fakulty Ostravské univerzity se totiž stal součástí celosvětové studie univerzity v Bostonu, do které budou moci zahrnout 20 pacientů. Ty teď budou hledat v Moravskoslezském kraji.

Česká televize

Ostravští lékaři byli do výzkumu vybráni s kolegy z Říma, Štrasburku a Bruselu. Vedoucí výzkumného týmu Marek Bužga vypočítává, koho přesně budou moci do studie, která má zbavit lidi diabetu 2. stupně, zahrnout.

Marek BUŽGA, Výzkumné obezitologické centrum, LF OU: Zajímají nás lidi od Body Mass Index 25 do 40, to znamená, ti normálně standardně s nadváhou. 20 lidí, kteří splní všechny podmínky stanovené bostonskými lékaři, pak podstoupí jednoduchý, asi 15-minutový endoskopický zákrok.

Evžen MACHYTKA, internista, Výzkumné obezitologické centrum, LF OU: V podstatě dvanáctník je to místo, kde budeme samotný zákrok provádět, pracovním kanálem endoskopu protáhneme speciální katetr, který potom provede samotný výkon.

Velmi laicky řečeno, katetrem, který ale mají zatím jen na klinice v Bostonu a který ostravští lékaři dostanou až těsně před prvním zákrokem, odstraní lékaři povrch zasažené sliznice dvanáctníku, ta se pak obnoví a bude stejná jako před vypuknutím diabetu. Zákrok zatím podstoupilo 40 lidí v Chile.

Marek BUŽGA: My víme, že to skutečně funguje.

Pokud bude všechno podle plánu, tak by první pacient mohl zákrok v ostravské fakultní nemocnici podstoupit už na začátku příštího roku.

ilustrační foto: Karen Barefoot / sxc.hu

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.