Lékaři vyhlásili Světový den karcinomu slinivky břišní

ilustrační foto: stockimages-FreeDigitalPhotos

Vyhlášení dne věnovaného rakovině slinivky břišní je cestou, jak zvýšit obecné povědomí o tomto mimořádně agresivním nádorovém onemocnění. Letos se tak 13. listopad poprvé stal Světovým dnem karcinomu slinivky břišní.

ilustrační foto: stockimages-FreeDigitalPhotos

Jeho cílem je ukončit opomíjení tohoto zákeřného onemocnění ve srovnání s ostatními více “medializovanými“ zhoubnými nádory a zvýšit informovanost veřejnosti. Dále pomoci tuto diagnózu zařadit mezi priority onkologického výzkumu.

Léčebné výsledky jsou neradostné ve všech vyspělých zemích a je nejvyšší čas vyhlásit stav “ohrožení”. Podle expertních předpovědí se dá očekávat, že v roce 2030 bude v Evropě druhou nejčastější příčinou úmrtí mezi zhoubnými nádory. V ČR se incidence tohoto onemocnění oproti osmdesátým letům zdvojnásobila.

Důležité je omezit rizikové faktory

Ke vzniku karcinomu slinivky břišní mohou přispět i známé rizikové faktory. „Přibližně 25 % případů onemocnění má souvislost s kouřením. Dále by se lidé měli vyhnout nadměrné konzumaci alkoholu, k rozvoji nemoci přispívá také nadváha. Ve větším riziku, že se u nich nemoc objeví, jsou i lidé po prodělaném chronickém zánětu slinivky břišní,“ dodává prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc., přednosta Onkologické kliniky VFN v Praze a 1. LF UK.

Nepřehlížejte příznaky onemocnění

Klinická symptomatologie je většinou plíživá, nespecifická a příznaky nemoci se často objevují pozdě až při šíření nemoci do okolních struktur. Mezi známé příznaky rakoviny slinivky břišní patří:

 • bolest v nadbřišku často vystřelující do zad

 • nechutenství

 • nevysvětlitelný váhový úbytek

 • pocity nevolnosti

 • žloutenka (neinfekční)

 • změna barvy a konzistence stolice (jílovitá)

 • opakující se záněty žil

 • nově vzniklý diabetes mellitus II. typu

 • depresivní syndrom, který může předcházet rozvoji nemoci

Česká republika patří mezi země s alarmujícím výskytem karcinomů slinivky břišní

Podle posledních statistik patří České republice v incidenci karcinomů slinivky břišní smutné první místo před Slovenskem. V úmrtnosti na tuto chorobu se pak řadí na druhé místo za Maďarsko.

I z toho důvodu v současnosti vzniká nová celoevropská iniciativa s cílem sdružit experty zabývající se problematikou karcinomu slinivky břišní, politiky, pacienty a zástupce průmyslu ke spolupráci pro zařazení karcinomů slinivky mezi diagnostické a léčebné priority a neponechat tuto diagnózu stranou vedle karcinomů prsu, plic, tlustého střeva a konečníku.

Priority lékařů v oblasti karcinomu slinivky břišní pro období 2014–2016

 • Zvýšit povědomí a informovanost o onemocnění karcinomem slinivky břišní

 • Vytvořit pro pacienty 10 “varovných” znamení pro karcinom slinivky břišníTisková zprávaVšeobecná fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK
(Visited 8 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.