Zítra je první Evropský den muzikoterapie

ilustrační foto : Kait Jabeau / Flickr.com

Evropská muzikoterapeutická konfederace schválila první Evropský den muzikoterapie, který připadá na sobotu 15. listopadu tohoto roku. Cílem je podpora oboru muzikoterapie napříč jednotlivými státy EU. U nás se koná v sobotu v Praze.
Již v pátek 14. listopadu se uskuteční na Rehabilitační klinice I. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze konference zaměřená na muzikoterapii ve zdravotnictví. Na samotný Evropský den muzikoterapie, tedy 15. listopadu, je naplánováno praktické setkání s muzikoterapií v sociálních službách.

Pod záštitou ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové proběhnou v Centru sociálních služeb Tloskov, jehož je MPSV zřizovatelem, od 12.30 do 16 hodin praktické workshopy a semináře zaměřené na muzikoterapii. Veřejnost bude mít možnost seznámit se s muzikoterapeutickým modelem Tomáše Procházky z Pedagogické fakulty Univerzity Kalovy, který je využíván pod jeho odbornou supervizí v CSS Tloskov již více jak 15 let. Jeho prakticky využívá tým 20 muzikoterapeutů.

Pro klienty CSS Tloskov, jimiž jsou lidé s mentálním i kombinovaným postižením a pro zaměstnance připravili speciální program zástupci Muzikoterapeutické asociace České republiky.

Z Filosofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci představí svůj model Lubomír Holzer, který rovněž pozve všechny příchozí k závěrečné společné rytmické a bubenické improvizaci, neboť tématem I. Evropského dne muzikoterapie je „Rytmus“. Z Pedagogické fakulty téže univerzity přispěje svým seminářem známý autor odborných muzikoterapeutických publikací Jiří Kantor.

Známý muzikant a skladatel relaxační hudby Ivo Sedláček zahraje na flétny, violu a další hudební nástroje imobilním klientům s těžkým kombinovaným postižením. Ředitel CSS Tloskov Matěj Lipský, se klientům představí v netradiční roli muzikoterapeuta a připraví pro ně ucelený program zaměřený na model Podpůrné vývojové muzikoterapie.

Tomuto muzikoterapeutickému modelu se před působením v CSS Tloskov řadu let prakticky i výzkumně věnoval v jiných zařízeních. V rámci doprovodného programu, který je připravován ve spolupráci s neziskovým spolkem Adventor, se představí talentovaný klavírista s Aspergerovým syndromem Denis Szalbot, který nedávno úspěšně reprezentoval Českou republiku na hudebním festivalu v Jižní Koreji.

Deník.cz           http://www.denik.cz

ilustrační foto : Kait Jabeau / Flickr.com

(Visited 8 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.