Hendikepovaní lidé v Palestině cvičí a zahradničí, finančně je podpořili i Češi

Mentálně postižení mají život těžký všude na světě. O to více v Palestině, která nefunguje jako stát a řeší jiné zásadní problémy. Hendikepovaným proto pomáhají druzí. Rehabilitační centrum Star Mountain u Ramalláhu finančně podpořila i Česká republika.

Centrum nazvané Star Mountain tvoří skupina několika budov roztroušených kolem zahrady na vrchu kamenitého kopce. Slouží všem, ale především pomáhá dětem a dospívajícím.“Máme asi 70 studentů, kteří tu chodí do školy pět dní v týdnu. Za asi stovkou dalších jezdíme do okolních vesnic a uprchlického tábora. Tam učíme hendikepované, členy jejich rodin a komunit, jak se k postiženým mají chovat a jak jim pomáhat v jejich přirozeném prostředí,“ přibližuje ředitelka centra Gháda Násirová.

Jednu z tříd pro středně postižené navštěvuje i malý Mustafa. Jeho rodina žije v asi deset kilometrů vzdáleném uprchlickém táboře al-Amarí.“Hodně nám to pomáhá, hlavně jeho matce. S Mustafou je to těžké. Ani nemluvil, to se naučil až s pomocí lidí tady v centru. Teď jsou největší problémy s dopravou. Vozit ho sem každý den je velmi nákladné a komplikuje mi to i práci,“ vysvětluje jeho otec Mustafy.

Terapeuti se snaží v první řadě pomoci dětem začlenit se v co největší možné míře do běžného života. Méně vyspělým pomáhá arteterapie, tedy léčba pomocí kreslení a vytváření různých plastických obrázků.Podle koordinátora mateřské a základní školy Omara Baghrútího ale pomáhají i nejrůznější druhy terapie.“Pokročilejší třídu vezmeme do Ramalláhu na trh, kde se děti učí nakupovat a platit.

Kromě toho mají pokročilé děti i speciální sportovní výuku. Chodí běhat, hrají fotbal nebo basketbal, i když jen v jednoduché formě,“ popisuje Baghrútí.Řídíme se zásadou „ve zdravém těle zdravý duch“, takže pečujeme i o jejich fyzickou kondici, dodává koordinátorka řemeslné výroby a arteterapie Hiba Umaríová.“Pohyb jim všem chybí, protože si na ulici ani v rodinách nemají s kým hrát,“ upozorňuje Umaríová.

Plody z místní zahrady pomáhají centrum financovatO zahradu, kde rostou meruňky, olivovníky nebo bylinky, se také starají děti. Některé její plody se prodají na trhu a pomáhají financovat centrum. Jiné se využijí v místní kuchyni.Místní jídelna právě prochází rekonstrukcí. Přestavěla se a rozšířila i díky pomoci z Česka. Zatím jsou tu jen holé stěny, ale nade dveřmi už visí barevný nápis Welcome. Centrum má kromě finanční pomoci i další českou stopu.

„Patříme pod církev Moravských bratří, ale nejsou tu žádní Moravané. Pracují tu čistě Palestinci, ať už křesťané nebo muslimové. Uchováváme tady i ducha moravských tradic, hlavně na Vánoce,“ připomíná ředitelka Gháda NásirováStředisko tak pomohla vybudovat církev, která navazuje na českou evangelickou tradici.

Ani deset let po smrti Jásira Arafata nejsou Palestinci blíže usmíření Izraelské úřady jsou po útocích v Tel Avivu a na Západním břehu v pohotovosti Šéfka evropské diplomacie znovu vyzvala ke vzniku Palestinského státu Zaorálek: Česko znepokojuje růst napětí mezi Izraelem a Palestinci Švédsko oficiálně uznalo Palestinu jako stát. Chce zlepšit budoucnost regionu Muslimští duchovní otevřeně odsoudili praktiky Islámského státu Týden po skončení bojů Palestinci v Gaze uvolnění blokády nepociťují, ani mu moc nevěří

rozhlas.cz

(Visited 8 times, 1 visits today)

1 komentář

  1. Tito mentálně postižení se nejsnadněji dají vytrénovat jako sebevrazi. Stačí někam jít, kde je hodně lidí, a zatáhnout za šňůrku. Takže i ČR podporuje líheň teroristů.

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.