Můj syn nevidí na jedno oko. Mohl by si udělat řidičák?

Dotaz: Ráda bych se zeptala na možnost získání řidičského průkazu. Můj syn má vrozenou oční vadu microftalmus orbity, na jedno oko od narození nevidí. Může v tomto případě být držitelem řidičského oprávnění? Pokud dobře chápu zákon, tak by si řidičský průkaz udělat mohl, vzhledem k tomu, že se jedná o oční vadu vrozenou a ne získanou v průběhu života.

Odpověď:
Potvrzení o zdravotní způsobilosti nutné pro získání řidičského průkazu vydává praktický lékař. Vyšetření zraku může provést i oční lékař, avšak musí být následně potvrzeno praktickým lékařem.
Zrak je pro řízení motorového vozidla samozřejmě zásadní. Pro držitele řidičského průkazu. Pro posouzení je důležitá hlavně tzv. zraková ostrost (vizus) a dále síla potřebných brýlí (tzv. korekce).
Člověk, který vidí pouze na jedno oko řidičský průkaz získat může, avšak pouze ve skupinách A, B, C, E, T. Ve skupině D není jednookost připuštěna.

K získání oprávnění (žadatelé) ve skupinách A, B, C, E, T je potřeba splnit jednu z následujících podmínek:
1.
vízus 5/7,5 nebo lepší bez brýlí, či s brýlemi každým okem zvlášť
2.
vízus 5/10 bez brýlí, či s brýlemi každým okem zvlášť za předpokladu, že při vyšetření obou očí najednou (binokulární vízus) je zraková ostrost 5/7,5 nebo lepší
3.
u jednookých a při nižším vízu jednoho oka musí mít druhé oko vízus 5/7,5 při nezúženém zorném poli
Srozumitelným jazykem řečeno: přečtete-li alespoň jedním okem nebo oběma očima najednou (ať už s brýlemi nebo bez brýlí) o jeden stupeň větší řádek vyšetřovacích optotypů než je řádek určující normální vidění splňujete zrakové požadavky k získání řidičského průkazu.

Jiří Marek
invArena

3 Komentáře:

  1. Petr napsal:

    Mam 38 let,na obe oci mam 17stky,skla..Ocni mne nepodepise schopnost delat Rp,,mam sanci nebo ne,,jinak mam sanci na duchod,,??

  2. Dominik napsal:

    Mám jedno oko nefunkční druhé zdravé můžu jezdit osobním autem.

  3. Dominik napsal:

    Mám jedno oko nefunkční byl jsem na povinné prohlídce bez problémů ale prakticky lékař mě posílá ještě k očnímu lékaři nevím proč jezdím jenom osobním autem 40let bez nehody.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.