Tesco prodávalo popcorn s vysokým obsahem mykotoxinů

Kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) zjistila, že v obchodech řetězce Tesco se prodává kukuřice k výrobě popcornu, která obsahuje výrazně nadměrné množství mykotoxinu fumonisinu, uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Jedná se o výrobek TESCO Corn Beans, Zrna kukuřice pro přípravu popcornu v mikrovlnné troubě v půlkilogramovém balení, minimální trvanlivost je do 26. srpna 2015.

Fumonisin je plíseň, kterou hodnotí Světová zdravotnická organizace jako možný karcinogen. Předpisy stanoví, že maximálně může kukuřice obsahovat 1000 miligramů fumonisinu na kilogram, SZPI jej však objevila v množství 4395 miligramů. „Okamžitě jsme informaci vložili do evropského systému rychlého varování RASFF a nařídili prodejci dotčenou šarži stáhnout z prodeje. Zároveň jsme zahájili správní řízení o uložení pokuty,“ sdělil Kopřiva.

Při došetřování SZPI zjistila, že prodejce dováží výrobek od maďarského dodavatele, celkem nakoupil 3840 balení. „Doporučujeme všem spotřebitelům, kteří mají výrobek doma, aby jej nekonzumovali,“ uvedl Kopřiva.

(Visited 4 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.