Klíšťata jako lék na rakovinu

Když se řekne klíště a medicína, tak si asi většina z nás přestaví očkování, případně tu horší variantu – léčbu chorob, které tento nepříjemný parazit přenáší. Brazilští vědci ale zjistili, že dokáží léčit rakovinu.

Klíšťata ovšem podle brazilských vědců nepřenáší jen nebezpečné bakterie, ale také lék na rakovinu. Ten se podle nich skrývá v jejich slinách a chtějí ho co nejdříve testovat na lidech.

televize Barrandov
Klíště rozhodně nemá mezi lidmi nejlepší pověst. Je to nenápadný a protivný upír, který může šířit smrtelně nebezpečné nemoci a dokáže zruinovat jinak příjemnou vycházku lesem.

Jenomže se teď ukázalo, že by tito parazité mohli být pro mnoho lidí spásou. Sliny amerických klíšťat totiž v brazilských laboratořích úspěšně léčí rakovinu u krys a chystají se pokusy na lidech.

Ana Marisa CHUDZINSKI-TAVASSI, koordinátorka klíštěcího projektu:   Dokončujeme druhou část naší dokumentace, kterou odešleme Národnímu zdravotnímu kontrolnímu úřadu. Požádáme ho o analýzu, abychom mohli přejít ke klinickému testování na pacientech, protože vidíme, že je to efektivní.

Vědci původně ve slinách klíštěte cayenského hledali látku zabraňující srážlivosti krve. Povšimli si ovšem, že tatáž látka v krysách likviduje zhoubné nádorové buňky, a to velmi čistě.

Ana Marisa CHUDZINSKI-TAVASSI,    Chemoterapie má většinou větší vliv na nádorové buňky, ale poškozuje i ty normální. My tu máme něco, co ani po 42 dnech léčby u zvířat nenapadá normální buňky, takže by to mělo mít méně vedlejších účinků.

Pokud by se ukázalo, že skutečně pomáhají onkologickým pacientům, pak účinnou látku bude možno vyrábět uměle.

(Visited 15 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.