Životní minima se nezvýší. Cílem je motivovat lidi k práci

Vláda příští rok zmrazí existenční i životní minimum. Ministryně Michaele Marksová nakonec jejich zvýšení nenavrhne. Chce, aby potom, co od ledna stoupne nejnižší možná mzda, vzrostl i rozdíl v životní úrovni pracujících a těch, kdo pobírají dávky.

Česká televize

Alena Peřichová z Ostravy pobírá od srpna na sebe na své 2 syna životní minimum 7 tisíc. Po zaplacení bydlení a služeb v ostravském centru Armády spásy jí zbude pro ni a pro její 2 děti zhruba tisícovka.

Alena PEŘICHOVÁ :    S tím životním minimem já vůbec nevycházím. Tam máte do toho léky, obě dvě děti chodí do školy. Snídaně, oběd, večeře.

Aby si nemusela každý měsíc půjčovat, pomáhají jí rodiče. Vláda ale paní Peřichové příští rok více nepomůže. Dávky pro nejchudší totiž nechá zmrazené, na rozdíl třeba od důchodů nebo od platů státních zaměstnanců a politiků.

Alena PEŘICHOVÁ :   nám to zůstane zmražené, tak je to úplně to… To přece nejde. Ať se jdou podívat k takovým lidem, jak žijou.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:   V tuto chvíli nebudeme zvyšovat životní a existenční minimum, protože chceme motivovat lidi zejména k tomu, aby pracovali, a aby se opravdu vyplatilo pracovat a ne být na sociálních dávkách.

Ještě v létě přitom ministryně chtěla navrhnout vládě zvýšení životního minima na jednoho člověka o 180 korun měsíčně a existenčního minima o 120 korun měsíčně.  MARKSOVÁ /natočeno 16. 6. 2014/: Bavíme se o skupinách s těmi nejnižšími příjmy a tam je každá stokoruna dobrá.

Nakonec ale ministryně změnila názor. Rozpočet přitom se 300 miliony na zvýšení životního i existenčního minima a na ně navázaných dávek počítá. A pro příští rok hodlá nechat zmrazené i další dávky – přídavky na děti, mateřskou a rodičovskou dovolenou, nebo příspěvky na péči o zdravotně postižené. A má pro to podporu od celé koalice.

Pavel BĚLOBRÁDEK, vicepremiér a předseda strany KDU-ČSL:   Je lépe, aby se nezvyšovalo existenční minimum právě proto, že je to navázáno na další výpočty.

Jan VOLNÝ, místopředseda rozpočtového výboru; poslanec  ANO:   Budeme podporovat lidi k tomu, aby pracovali, aby nečekali na ty dávky.

A s tím, že by měly zůstat sociální dávky pro příští rok zmrazené, souhlasí i pravicová opozice.

Miroslav KALOUSEK, 1. místopředseda strany; exministr financí /TOP 09/:   Vzhledem k míře inflace není žádný důvod ke zvyšování dávek životního a existenčního minima.

Naopak levicová opozice vládu za úspory v sociálních dávkách kritizuje.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda strany /KSČM/:   Vláda trochu zklame voliče, protože už je připravila na to, že sociální systém bude štědřejší.

Česká vláda naposledy zvyšovala dávky pro nejchudší lidi v lednu 2012. Existenční minimum tehdy vzrostlo o 180 korun měsíčně, životní minimum pak o 3 stovky.

(Visited 19 times, 1 visits today)

5 komentářů

 1. Boemy je zaopatřený muž, tuším, proto nepochopí co může dělat žena v domácnosti odkázaná na životní minimum. určitě nepatří k těm co má tzv nohy nahoře a lakuje si nehty. KAŽDÁ ŘÁDNÁ MÁMA MÁ CO DĚLAT I BEZ ZAMĚSTNÁNÍ. Ty se sníženým minimem navíc se stresem…Odpově´d je hodná Kalouska, který si majetek schoval pro jistotu k manželce- nyní bývalce…

  • Nějak mi zde chybí informace,zda je paní A.P.vdova,nebo něco podobného se stejným konečným efektem a jak je na tom po zdravotní stránce.

 2. Myslím, že toto rozhodnutí ministryně je správné. Není možné, aby člověk žijící na dávkách měl prakticky stejné peníze jako člověk, který pracuje, i když je to za minimální mzdu.

  I když existenční minimum je hodně nízké, ti lidé přece jen mohou pracovat. Paní Peřichová si stěžuje, že s tím nevyjde, ale co vlastně dělá po dobu, co jsou děti ve škole?

  • Alena Peřichová z Ostravy pobírá od srpna na sebe na své 2 syna životní minimum 7 tisíc. Po zaplacení bydlení a služeb v ostravském centru Armády spásy jí zbude pro ni a pro její 2 děti zhruba tisícovka.

   Alena PEŘICHOVÁ : S tím životním minimem já vůbec nevycházím. Tam máte do toho léky, obě dvě děti chodí do školy. Snídaně, oběd, večeře.

   Aby si nemusela každý měsíc půjčovat, pomáhají jí rodiče.

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.