Kdo vzal Martině zrak a zohavil jí tvář? Na odpověď čeká už rok

ilustrační foto: Joyseph Flickr.com

Ani za dvanáct měsíců se nepodařilo usvědčit muže, který mladé Martině z Plzně poleptal obličej a další části těla kyselinou. Od léta je ve vazbě její bývalý přítel, ale stále nebyl obžalován. Nejistota, kdo útočil, trvá.

Celý obličej včetně očí, nohy, ruce, trávicí trakt a částečně i dýchací cesty poleptala šestadvacetileté Martině z Plzně kyselina. Někdo ji na ni bez varování vylil, když nastupovala do auta před svým domem. Dnes je to přesně rok. A případ stále není vyřešen.

„Máme pachatele!“ hlásila policie teprve letos v létě. Od té doby je bývalý přítel Martiny Jan D. ve vazbě. K činu se však zřejmě nepřiznal, nejistota proto trvá i po dvanácti měsících.

Podle soudního znalce a psychologa Jiřího Jelena se ani nedá očekávat, že by se viník takto hrůzného činu přiznal. Nepřineslo by mu to totiž žádnou výhodu.

Martinin a Janův společný kamarád Karel Makoň je nadále přesvědčen o mužově nevině. „Chybí jasný a srozumitelný důkaz,“ říká a dodává, že jak Honzu zná, ničeho takového by nebyl schopen.

„Opravdu mu věřím,“ opakuje Makoň a pozastavuje se nad tím, že jeho kamarád je jediným podezřelým. Motivem, o kterém se mluví nejčastěji, je žárlivost. Makoň však považuje za pravděpodobnější motivaci mstu kvůli pracovním záležitostem. Martina totiž byla zaměstnaná v pracovní agentuře a podle něj právě ona rozhodovala o tom, kdo z uchazečů práci získá, a kdo ne.

Jiří Jelen nicméně připomíná, že pokud kriminalisté vzali muže do vazby a obvinili jej, v ruce zřejmě pádné důkazy měli. „Mluvím z obecné zkušenosti,“ říká.

Vyšetřování mohou zdržovat složité znalecké posudky. „Než se případ předá na státní zastupitelství, chtějí mít policisté co nejvíc důkazů,“ říká soudní znalec.

Státní zástupce Michal Rykl se nechal už dříve slyšet, že by byl rád, aby vyšetřování skončilo do konce letošního roku.

Podle Jelena je pravděpodobné, že obviněného čeká hlavně posudek psychologicko-psychiatrický. Na jeho základě se může případně přistoupit také k výslechu na detektoru lži. To však není automatické, naopak spíše výjimečné. Detektor totiž nemůže být v soudním řízení použit jako hlavní a přesvědčující důkaz. Může jen podpořit důkazy ostatní. Špatné výsledky z detektoru také teoreticky mohou pachatele ve vazbě přesvědčit, aby se přiznal.

„Vazba sama o sobě tím spouštěčem asi být nemůže. Pokud by však vyšetřovatel vytáhl nějaký hodně silný argument, který by pachatele přesvědčil, že čin spáchal on, spouštěcí mechanismus by to být mohl,“ přibližuje své zkušenosti Jiří Jelen.

Útok nečekala. Pachatel polil Martinu koncentrovanou kyselinou loni v listopadu, když nastupovala do auta a mířila do práce. Útok naprosto nečekala, proto se nemohla bránit.

Několik dní byla bezprostředně ohrožena na životě, od té doby absolvuje náročnou léčbu. Podstoupila transplantace poleptané kůže na mnoha místech, byl jí amputován levý ušní boltec a část nosu.

Nejzávažnějším následkem je poškození očí, Martina je dnes nevidomá. „Každý den musí docházet na rehabilitace, které přispívají ke zmírnění následků po poleptání,“ řekl už dříve její kamarád Petr Lundák s tím, že Martina se bude léčit přinejmenším několik let, během nichž ji čeká bezpočet operací kvůli rekonstrukci obličeje a ostatních poraněných ploch a také operace očí.

Léčba je finančně velice náročná, její rodina z tohoto důvodu uspořádala i finanční sbírku.

Kauza Tragické ráno v Plzni * Přesně před rokem, 18. listopadu 2013, šla tehdy 25letá Martina do práce. Před svým domem v ulici Pod Vrchem v Plzni nasedla do auta a chtěla odjet. V tu chvíli kdosi otevřel dveře vozu a vylil na ni kyselinu. Martina od té doby nevidí, má poleptanou kůži, trávicí trakt a dýchací cesty. * Letos v srpnu policie vzala do vazby Martinina bývalého přítele Jana D., zatím však nebyl obžalován. Podle informací MF DNES se přinejmenším v prvních měsících vazby odmítal k činu přiznal. * Přátelé založili sbírku na Martinino léčení, je dohledatelná pod názvem Pomozme Martině.

„Chybí jasný a srozumitelný důkaz. Opravdu věřím, že to Honza neudělal.“

Barbora Němcová, redaktorka MF DNES

(Visited 8 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.