Terapie malých autistů 3D projekcí

ilustrační foto: photoXpress

Dětem s Downovým syndromem, autistům a především lidem, kteří se o ně starají, svitla díky moderním technologiím nová naděje na lepší život. Pro malé pacienty vyvinuli vědci 3D aplikaci, díky které se ocitnou v působivém vlastním světě.

TV Barrandov
Čeká tam na ně spousta her a barev, které jim mohou trénovat vnímání, představivost a budí jejich pozornost.

Jan BRODNÍČEK, redaktor časopisu Týden:
Stačí si navléct speciální rukavici, nasadit brýle a terapie může začít. Před malým průzkumníkem se otevírá celý virtuální svět, podobný tomu, v jakém trénují třeba vojáci.

Piotr WODARSKI, Slezská polytechnika:
Dítě při vstupu do naší aplikace aktivuje určité pohybové sekvence. Změříme, jak se jeho tělo pohybuje a podle toho před něj umísťujeme objektiv.

BRODNÍČEK,:
Děti díky interaktivnímu prostředí udrží déle pozornost. Právě to se při tradiční terapii často nedaří.

Marek GZIK, Slezská polytechnika:
Dostat se k těmto dětem je někdy problém. Díky této technologii jsou ale otevřenější, takže můžeme lépe diagnostikovat jejich problémy, zjistit, jaké metody terapie jsou nejefektnější.

BRODNÍČEK:
Prvotní testy se ukázaly jako velice úspěšné. Tvůrci proto chtějí, aby aplikace byla co nejpřístupnější, chtějí s ní nabídnout i řadu brýlí, která půjde používat přímo doma. Zájem o technologii mají také školy a nemocnice.

Beata RACZKOVÁ, ředitelka speciální školy:
Ulehčilo by nám to práci, zatím sice nevíme, čeho všeho tím dosáhneme, protože jsme teprve na začátku, ale z reakcí dětí je vidět, že jsou tím opravdu pohlceny a mají radost z úspěchu, což je nedůležitější věc.

Dawid LARYSZ, neurolog:
Při terapii často potřebujme zaměstnat více smyslů najednou a přesně to nám tato metoda umožňuje.

BRODNÍČEK:
Vědci také chtějí aplikaci dále zdokonalit, aby se dokázala co nejlépe přizpůsobit různým úrovním postižení. A o motivaci mají rozhodně postaráno. Jsou prý pyšní, že dětem pomáhají, aby byl jejich život alespoň trochu snazší a veselejší.

ilustrační foto:   photoXpress

(Visited 4 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.