Pokud člověk může, měl by pomáhat

Takové je heslo ředitelky příspěvkové organizace Barevné domky Hajnice Lenky Škarkové. Rozhovor Haló novin. /ilustrační foto/

– Když se řekne »Barevné domky«, člověk si představí nějaké hezké stavby v pastelových barvách, skoro jako v pohádce či dětské knížce. Přibližte, prosím, co všechno provozuje organizace Barevné domky Hajnice?

Barevné domky Hajnice jsou příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje. Poskytujeme sociální služby lidem s mentálním postižením. Základ těchto služeb je v tom, že jim poskytujeme bydlení a veškerou další asistenci, kterou vzhledem ke svému postižení potřebují, tak, aby mohli žít plnohodnotný život jako my všichni ostatní. Naši obyvatelé opravdu žijí v barevných domcích nebo barevných bytech, a to v běžné zástavbě Hajnice a Trutnova, a v několika měsících se budou stěhovat do dalších domů v Trutnově a Dvoře Králové nad Labem.

– Umíte nás pozvat do vašeho kraje?

Nevím, zda umím, ale pokusím se. Dominantou Královéhradeckého kraje a našeho regionu je bezpochyby barokní areál Kuks nedaleko Dvora Králové, kousek od něj, lidově řečeno za humny, najdeme velmi známou a významnou královédvorskou zoologickou zahradu, přes další dva kopce přesně na opačnou stranu od zoologické zahrady můžeme navštívit Babiččino údolí a Ratibořický zámek a tak bychom mohli pokračovat mnoho hodin. Královéhradecký kraj je kromě nespočtu kulturních, sportovních a jiných zajímavostí skvělým místem pro život i proto, že byl mimo jiné v letošním roce oceněn třetím místem v soutěži Nejlepší místo pro život, a to i z důvodu kladného přístupu k lidem s postižením a seniorům. Naši organizaci najdete ve středu mezi třemi významnými městy kraje – Dvůr Králové, Úpice a Trutnov. Třetí město je zároveň branou do Krkonoš, takže Barevné domky Hajnice lze také lokalizovat jako malou součást této brány.

– Devět let stojíte v čele této organizace, předtím jste byla sociální pracovnicí, takže práci znáte »od píky«. Co vám tolik let v oboru dalo a co vzalo?

Působení v Barevných domcích mi ukázalo, že jsou daleko větší lidská neštěstí než naše každodenní starosti. Našla jsem mezi kolegy, spolupracovníky, našimi obyvateli a jejich rodiči spoustu skvělých, čestných a pracovitých lidí. Na druhou stranu mi řízení této organizace vzalo iluze. Iluze o tom, že v každém člověku je něco dobrého. Bohužel jsem při své práci, a to především v poslední době, poznala i pár »lidských trosek«, které ze zloby, závisti a nezměrné hlouposti ubližují a ničí. Nicméně tyto lidské trosky nikdy nepoznají to, co přináší poctivá práce a pomoc potřebným, radost a pocit štěstí z prospěšnosti. Vždy jsem se řídila pravidlem, které mi vštípili nejen mí skvělí rodiče, ale i moje babička s dědou, kteří celý život zasvětili učitelskému povolání: Pokud člověk může – má k tomu prostředky a podmínky – tak by měl pomáhat těm, kteří to potřebují a sami si své problémy až tak nezpůsobili.

– Z vašeho profesního životopisu plyne, že jste vedena velkou touhou pomoci mentálně postiženým, aby prožili smysluplný život. Jaké možnosti mají právě ve vašem zařízení?

Lidé, kteří se nějak odlišují, to měli vždy těžké. Lidé s mentálním postižením si svoje problémy nezpůsobili sami a kvůli svému postižení si ani sami pomoci neumějí. Pokud jim ale pomůžeme, mohou být prospěšnými a důstojnými členy naší komunity. Všichni bychom si měli pamatovat, že podobný osud nás může potkat kdykoli – srazí nás auto, naše tělo vypoví službu – a poté budeme za podobnou pomoc vděčni. Našim obyvatelům nabízíme nejen bydlení ve skupinových domácnostech v rodinných domcích nebo nájemních bytech, ale pomáháme jim s vedením těchto domácností, vařením, uklízením, péčí o sebe, vytvoříme jim podmínky pro práci a pomůžeme jim vybrat si vhodnou pracovní aktivitu, pomůžeme jim s trávením volného času, s vyřizováním na úřadech a třeba i s kontaktem s rodinou. Prostě pomáháme našim obyvatelům, a to i těm s hlubokým mentálním a fyzickým postižením, se vším, co sami nezvládnou.

– Stále se odborně vzděláváte. Kde jako žena a maminka berete na všechno čas a sílu?

Byla jsem vychována v tom, že vše, co člověk dělá, by měl dělat naplno. Není nic horšího než odfláknutá práce. Můj syn byl vždy hodně samostatný a chápal, že lidé žijící v Barevných domcích moji pomoc potřebují. A tak se mi vždy dařilo čas podělit mezi rodinu i práci. Celá rodina přijala skutečnost, že má práce je mým koníčkem i posláním, za fakt a vždy mě v tom velmi podporovala a pomáhala mi. Jsem přesvědčená, že pokud člověka práce baví, je to rozhodně vidět i na její kvalitě. A pokud si člověk umí svůj čas zorganizovat, stihne toho velmi mnoho.

– Když pohlédnu na váš web www.barevnedomky.cz, čtu: Oranžová kavárna, Pečené štěstí, Keramická záchranka, Dílny, Barevné zahrady, Barevný e-shop… I z názvů na člověka dýchne teplo, slunce, radost, nápad. Opravdu vy a vaši klienti žijete »barevný život«?

Můj život i život mé rodiny byl vždy hodně »barevný«. Každé poděkování, každý úsměv našich obyvatel mi den vždy víc a víc prozáří. Díky upřímnosti a bezprostřednosti našich obyvatel se mezi Barevnými domky lehčeji zapomíná na podlost, zlobu a starosti běžného života. Už 18 let dělám vše pro to, aby i naši obyvatelé byli šťastní a měli stejné možnosti k životu jako my, jimž to příroda tak nezkomplikovala. Ještě není všechno hotovo, ještě před námi stojí mnoho úkolů, ale jsem přesvědčena, že jsme svojí prací život obyvatel Barevných domků Hajnice udělali barevnější, veselejší a důstojnější.

– Barevné domky jsou příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje. Jak se kraj podílí na zajištění chodu?

Kraj je zřizovatelem našich Barevných domků, lidově řečeno, je majitelem této organizace. Bez jeho podpory by nikdy Barevné domky Hajnice nebyly tam, kde jsou. Bez jeho pomoci by lidé s mentálním postižením z Barevných domků neměli takové podmínky k životu, jaké mají dnes. Jeden člověk nikdy sám nemůže dosáhnout tak významných změn. Já jsem měla štěstí, že jsem do vedení organizace našla lidi, kteří jsou ochotni dávat naší společné práci víc, než za co jsou placeni – své srdce, soukromý čas, svou energii. A v tomto jsme zatím vždy od našeho zřizovatele měli podporu.

– Jste také členkou prezidia Asociace poskytovatelů sociálních služeb. Nečasova vláda značně zamíchala kartami poskytovatelů sociálních služeb kontraproduktivními škrty. Jaká je situace s financováním nyní?

Nakolik je to zatěžující pro rodiny vašich klientů? Problém financování sociálních služeb trvá, co si ze své praxe pamatuji. Kvalitní služba je alespoň v době svého rozjezdu drahá. A to je věc, se kterou si žádná vláda po revoluci zatím neuměla poradit. Sociální služby jsou dlouhodobě podfinancované, ale všichni se je snažíme zkvalitňovat, a tudíž stoupají nároky na částky ze státního rozpočtu. Najít způsob, jak efektivně řídit něco tak složitého, jako jsou sociální služby, je hodně náročné. Nastavit pravidla a efektivní systém, je úkol pro odborníky, ale aby to mělo pozitivní dopad, nesmějí do toho zasahovat politici. Naše služby nejen z etického hlediska, ale i ze zákona, musíme poskytovat i lidem bez příjmu. Pokud mohou, tak si naši obyvatelé naše služby hradí ze svého invalidního důchodu a příspěvku na péči, pokud rodina nechce, finančně se podílet nemusí. Toto by samozřejmě nestačilo, tak zbývající částky doplácí stát a náš zřizovatel. Pokud se daří, tak i dárci a sponzoři.

– Blíží se Vánoce. Vy máte tipy, jak bezpečně darovat nejen peníze, ale také důvěru, lásku, radost. Co máte na mysli?

Když se člověk rozhodne pomoci, je to vlastně hrozně jednoduché. Pokud si zakoupíte nějaký produkt vyrobený lidmi s postižením, pomůžete hned několikrát – výrobkem uděláte radost sobě nebo někomu blízkému, pomůžete financemi, ale také dáte těmto lidem pocit, že je jejich práce užitečná, dáte jim radost. Můžete nakupovat jak výrobky z Dílen barevných příležitostí http://barevnedomky.cz/pages/dilnybarevnychprilezitosti, tak můžete pomoci nákupem domácího sladkého pečiva v Oranžové kavárně v Trutnově (www.oranzovakavarna.cz) nebo i tím, že se zastavíte na denní menu (hotovka s polévkou) za 65 Kč v Barevné dřevěnce v Kocbeřích www.barevnadrevenka.cz. Pokud nemáte čas přijet za námi do Podkrkonoší, můžete podpořit naši práci a pomoci našim obyvatelům prostřednictvím našeho charitativního e-shopu http://barevnedomky.cz/shop – tady najdete věci, které naši obyvatelé potřebují, které by si moc přáli, ale nejsou na ně finanční prostředky. Vyberete si, co byste chtěli koupit nebo na co přispět, a poté na stejném místě najdete fotky, až dárek doputuje ke svému příjemci. Pozn. red.: Tyto nabídky a tipy paní ředitelky a kolektivu pracovníků Barevných domků Hajnice moc rádi zveřejňujeme a věříme, že naše čtenáře a čtenářky, především z Královéhradeckého kraje, osloví.

(Visited 6 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.