Mamut jako klouzačka. Stroj času jede

Písecká Sladovna otevřela interaktivní výstavu, která děti i dospělé přenese do antického Říma, ke Keltům, do renesance i novověku. Vstupné pro ZTP je zdarma. /ilustrační foto/

V písecké Sladovně nastoupí děti i dospělí do stroje času, který je přenese do období: pravěk, Keltové, antický Řím, středověk, renesance a 19. a 20. století.

Začala zde totiž hravá výstava, která vznikla na motivy knihy Historie Evropy – obrazové putování od Renáty Fučíkové.

V každé době prožijí děti příběhy svých vrstevníků – malých lovců, princezen, otroků, mnichů, vědců, i díky kostýmům. Podle vedení Sladovny je zábavná expozice určena hlavně menším návštěvníkům od 6 do 14 let.

„Výstava Stroj času se vrací k hodnotám svobody, hry a lehkosti, k tomu, s čím jsem sem přicházela. Navíc je nejlépe propojena i s naším ústředním tématem, dětskou ilustrací,“ řekla ředitelka Sladovny Tereza Dobiášová.

Létat časem lze libovolně tam a zpět, kapitánem stroje se může stát každý, kdo dosáhne na ovládací panel.

Začít se dá v pravěku. Obří mamut slouží jako klouzačka, vedle ohniště lze zkusit jeskynní malby, hru s kostmi či pečení placek na kameni.
V antickém Římě si zahrají na trhovce, na stáncích mají rajčata, mrkev či květák. Jídelní lístek slibuje nadívaného páva na fících, kluky čekají štíty, helmy i strážní římská věž, dřevěné kartičky nabízejí poznávačku antických bohů.

Elin provází životem Keltů. Děti si postaví kamenný kruh, keltský kříž, čeká je opevnění, vůz i obří necky.

Kluci ozkouší helmy, štíty, meče, kuše i erby. Každý se může stát středověkým stavitelem, postavit město u řeky včetně kostela, tržiště, špitálu a hradeb. Mají zde i stůl písaře, imitaci hospody, malý hrad, dozví se i něco o křesťanství, opět ale zábavně, kdy budou hledat svého patrona. Anebo barevnými fóliemi polepí kruhové okno rozeta.

Do renesance zavede dívka Donatella, která poučí, že její jméno znamená v italštině dárek. Kulisu tvoří sochy, fontána i malířova skicovna, děti zkusí malý knihtisk, projdou zámořské objevy a vyšplhají na věž s observatoří.

To vše se dá zažít v prvním patře.

Druhé patří 19. a 20. století. Již na vernisáži měl úspěch balon a kolo s vrtulí, zaujmou fotoateliér, malířská plátna, starý tranzistorák i laboratoř pro fyzikální pokusy.

Knihy Historie Evropy se zatím prodalo přes 2000 kusů a na příští rok se plánuje rozšířené vydání. Úspěchy autorka zažívá i v zahraničí: spolupracuje s nakladateli z Německa, Francie, Tchajwanu.

„Velikým pozitivem výstavy Stroj času je, že za hrami jsou schované znalosti a informace. Lidé si odnesou poučení, aniž by na ně vykukovalo nějak školometsky z učebnice. Působí to na mě, že se zde lidé dobře baví,“ řekla Renáta Fučíková.

Expozice zůstane ve Sladovně do 26. dubna 2015. V létě příštího roku se přesune o 140 kilometrů dál jako jeden z kulturních projektů akce Plzeň 2015: Evropské hlavní město kultury.

Fotografie jsou na ceskobudejovicky. denik.cz

Vstupné

– dospělí 90 Kč
– děti od 2 do 15 let 60 Kč
– rodinné vstupné 230 Kč
– senioři nad 65 let 60 Kč
ZTP Zdarma

(Visited 7 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.