Zdravotně postižení v Hrabyni soutěží

ilustrační foto: creativist collective / Flickr.com

V centru sociálních služeb v Hrabyni vrcholí výtvarná a literární soutěž O cenu Arnošta Chamráda, slezského písničkáře, spisovatele a zakladatele prvního slezského kabaretu.

Česká televize

Lidé, kteří v zařízení žijí, jsou velmi těžce zdravotně postiženi a ve většině případů na invalidním vozíku. Do soutěže poslali obrázky, ale taky třeba kolekci paličkovaných výrobků.

Ergoterapeutická dílna. Ze 170 lidí, kteří v Hrabyni žijí, jich sem pravidelně chodí asi 40. Už 12 let denně i Marie Doleželová.
Ani roztroušená skleróza jí nebrání v tom, aby se věnovala svému celoživotnímu koníčku.

Marie DOLEŽELOVÁ:Bylo mi tak 35 roků, v Brně byl ten Školský ústav umělecké výroby, tak jsem se tam přihlásila a pak jsem tam chodila 5 let se to učit.

Její paličkované věci už zdobily chodby Senátu nebo ministerstva práce a sociálních věcí. Do soutěže přihlásila výběr toho nejlepšího, co jí z posledního období zůstalo.

Marie DOLEŽELOVÁ :To už je všecko pryč, toto jsou různý ty krajky vzácný, měla jsem krásnou takovou katedrálu, to zůstalo někde v Belgii.

Do 1. ročníku soutěže o cenu zdejšího rodáka Arnošta Chamráda se přihlásilo 15 klientů hrabyňského zařízení. Autoři výtvarných nebo literárních prací neměli žádná pevně stanovená pravidla.

Petr BINER, sociální pracovník, Centrum sociálních služeb Hrabyně:Každý mohl psát na téma, která chtěl, takže jsou tady různá témata, třeba z osobních životních zkušeností, nebo ze zážitku tady jako z pobytu, vzpomínky na rodinu a podobně. Tady máme obrázek malovaný ústy, vlastně celá ta kolekce těch obrázků je malovaná ústy.

Petra KUTÁLKOVÁ, náměstkyně ředitele, Centrum sociálních služeb Hrabyně:Po ukončení soutěže určitě budou zdobit naše zařízení.

Marie Doleželová zatím neví, jestli její paličkované výrobky oslovily odbornou porotu natolik, že v soutěži zvítězila. Výsledky totiž budou vyhlášené až příští týden ve čtvrtek.

ilustrační foto: creativist collective / Flickr.com

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.