Ústavní soud se podruhé zastal muže s trvale poškozeným zdravím

Ústavní soud (ÚS) se dnes podruhé zastal rodiny muže, který po operaci nosní přepážky utrpěl trvalé poškození mozku. S Nemocnicí ve Frýdku-Místku vede vleklý spor o úhradu nákladů na péči, kterou mu poskytovali jeho nejbližší.

Případ musí znovu projednat Krajský soud v Ostravě, který muži za sporné období posledním verdiktem přiznal jen 4000 korun, což je podle soudkyně zpravodajky Kateřiny Šimáčkové nepřípustně málo.

„Částka 4000 korun je v extrémním nesouladu s představou spravedlivého a plného odškodnění,“ řekla novinářům Šimáčková. „Náhrada by měla být odvozována od toho, na kolik by přišlo platit asistenta ze státních prostředků,“ doplnila soudkyně. Zástupci nemocnice ani rodiny se dnešního vyhlášení nezúčastnili.

Muž v minulosti v jiném sporu získal 2,5 milionu korun jako základní náhradu za ztížení společenského uplatnění plus další dílčí částky. Když však jeho matka žádala synovým jménem o náhradu nákladů na péči, tak neuspěla. Krajský soud v Ostravě v roce 2011 rozhodl, že náklady na obslužnou péči poskytovanou blízkými nelze podřadit pod žádný z nároků na náhradu škody na zdraví.

Občanský zákoník podle ostravských soudců umožňoval nahradit náklady léčení, nikoli zajištění pomoci při životních úkonech poškozeného. Ústavní soud to ale už loni označil za nesprávný výklad. „Léčebné náhrady nejsou jen na léčbu a zlepšování zdraví, ale také na jakousi kompenzaci doživotní újmy, kterou ten člověk má,“ řekla dnes Šimáčková. Rodinní příslušníci péči podle ní často vykonávají na úkor zaměstnání, přicházejí tedy o svůj příjem.

Matka konkrétně synovým jménem žádala od nemocnice 68.000 korun, což je částka, kterou vybrala ze synova účtu a použila ji na péči v období jednoho měsíce. Podle dostupných informací se v daném období o nemohoucího muže staral kromě matky ještě jeho bratr. Okresní soud ve Frýdku-Místku rodině přiznal 42.200 Kč, krajský soud ale žalobu zcela zamítl. Po loňském zásahu ústavních soudců projednal krajský soud žalobu znovu, přiznal však jen 4000 korun. Sumu odvodil od minimální mzdy. Konkrétní částku nyní musí krajský soud určit znovu, „referenčním bodem“ je podle ústavních soudců 46.500 korun. Sumu lze ale podle okolností ještě upravit. Soudní spor se sice týká jen krátkého období, má však význam pro hrazení péče obecně.

Muž z Prostřední Bečvy na Vsetínsku se stal invalidou po operaci nosní přepážky, kterou v roce 1999 udělali lékaři v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Příčinou byla zřejmě zástava dýchání a krevního oběhu vyvolaná ojedinělou reakcí na podaný lék. Lékaři při operaci nechybovali, avšak po zákroku zřejmě nevěnovali pacientovi dostatečnou pozornost. V době operace bylo muži dvacet let. Následky jej postihly na celý život.

(Visited 4 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.