Ojedinělá léčba rakoviny zachraňuje. Přesto ji pojišťovny neplatí

ilustrační foto: Adam-Ciesielski-sxc.hu

Před rokem a půl Reportéři ČT informovali o nové metodě léčby rakoviny, která dokáže mnohdy zachránit i beznadějné pacienty. Jde o výplach břišní dutiny horkými cytostatiky. Léčit se tak dají jen některé druhy nádorů. Je tu ale zásadní háček….

zkrácený záznam pořadu České televize

ilustrační foto: Adam-Ciesielski-sxc.hu

Metodu takzvané laváže neproplácí zdravotní pojišťovny, takže ji nemocnice musí zaplatit bez náhrady ze svých zdrojů. U nás to proto zatím dělá jen pražská Bulovka a má takový přetlak pacientů, že řada z nich se operace ani nedočká. Svítá konečně na lepší časy?

František ANTOŠ, chirurg, Nemocnice Na Bulovce:  Tohle konkrétně je pacientka Kristýna, tehdy 15letá, kterou po marných pokusech onkologů poslali domů de facto zemřít, protože nebyla žádná možnost nebo žádná metoda, která by ovlivnila její vzácné onemocnění nádorové.
Před 6 lety přežila dnes 21letá vysokoškolská studentka Kristýna Vykopalová jen díky tomu, že pražská Nemocnice Na Bulovce jako jediná ve středovýchodní Evropě prováděla a dodnes provádí progresivní způsob léčby vzácných forem rakoviny pobřišnice. Metoda takzvaného HIPECu spočívá v několikahodinovém výplachu břišní dutiny horkými cytostatiky.

Kristýna VYKOPALOVÁ, pacientka:  Tak, já jsem si to spíš nepřipouštěla, že to dopadne blbě nebo tak. Prostě nějak jsem to nevnímala ani a doufala jsem asi v to nejlepší.

František ANTOŠ, chirurg:   Nic jiného není. Žádné jiné cytostatikum ani jiná onkologická léčba nepůsobí tak význačně dobře a nemá tak dlouhou dobu přežívání.

Teď jste byla na těch složitých kontrolách tady i vlastně v Praze. Jak ty testy dopadly?

VYKOPALOVÁ, pacientka: Všechno je v pořádku.

Před půldruhým rokem jsem navštívil také paní Marcelu Hodnou, kterou přivezli na Bulovku v polovině roku 2012 v kritickém stavu. Onkologové jí dávali 3 měsíce života.

Marcela HODNÁ, pacientka :Doma já jsem uklízela skříně, aby prostě manžel po mně neměl tady něco, nebo, říkám, psala jsem i inzerát, vdovec s 2 dětma hledá maminku, a je to strašně těžká situace, nikomu bych to nepřála zažít.
Do břicha mi nalili ta horká cytostatika a ještě ty malé částečky, co nebyly vidět pouhým okem, po těch horkých cytostatikách zbělají, a ještě je odstranili.

My jsme u vás točili v březnu 2013 a v té době vlastně jste byla taková sice optimistická, ale říkala jste, že člověk nezná dne ani hodiny, že ta nemoc může zase udeřit. Tak …

HODNÁ, pacientka:Od té doby se nic nezměnilo. Já prospívám. Přibrala jsem, nevím kolik za ten rok, ale od oper…, od té nejnižší váhy, jak jsem byla podvyživená, tak mám 20 kilo navíc. Což je nádhera.

A jaký byly výsledky?

HODNÁ, :Pan profesor byl velice spokojen, že výsledky jsou dobré. Jak krevní výsledky, tak i z vyšetření z těch CTček a všeho.

Úspěšný způsob léčby vzácných forem rakoviny pobřišnice pomocí takzvané laváže zaváděl jako 1. v postkomunistické Evropě právě profesor František Antoš. Provedl jich už 300. Fakta jednoznačně hovoří o úspěšnosti operací, přestože s jejich proplácením pojišťovnami byla a je potíž. Před půldruhým rokem pod průkaznými fakty úspěchu laváží přislíbilo opatrně ministerstvo zdravotnictví proplácení. Dělalo by to kolem 10 000 000 korun, což je v miliardových rozpočtech kapka v moři.
Už vážně uvažujete o tom, že 1. 1. 2014 by tento způsob, takzvaného HIPECu, byl hrazen?

Petr NOSEK, náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní pojištění /9. 6. 2013/:Byl by hrazen systémem, prostřednictvím výkonu, příslušného seznamu výkonů.

František ANTOŠ, Nemocnice Na Bulovce:
Vy jste mluvil s náměstkem ministra, který vám slíbil, že to bude platit. No, a protože od 1. ledna neplatí žádný nový sazebník, tak zkrátka to, co tam bylo schválený, to, co tam už mělo být uvedeno, to tam není, a proto nám to pojišťovna dál vůbec neplatí.

 

Proč změnil ten názor?

Jan VOTOČEK, zástupce České chirurgické společnosti pro tvorbu sazebníků:
Protože říkal, že se to nestihne, že se musí udělat převodník. A že od června se na tom bude intenzivně pracovat 1/2 roku tak, aby se to dalo v roce 2015 do sazebníku dát. Pak přišly volby, Noska spláchla voda jako všechny ostatní, na ministerstvo přišla jiná parta. Nejdřív 1/2 roku nebylo nic, pak se rozhodli, že zvolej jinej systém.
Jelikož není léčba horkými cytostatiky jako samostatný úkon pojišťovnami proplácena, není o tento náročný způsob léčby v jiných nemocnicích zájem. I při velké snaze pražské Bulovky, která platí HIPEC z jiných úkonů i z takzvaných ziskových operací, ztrácí unikátní HIPEC v ekonomizovaném světě prestiž.

ANTOŠ:
12 hodin máme blokovaný operační sál. Za tu dobu, těch 10, 12 hodin, se stačí udělat 6, 7, i třeba 8 žlučníků nebo operací žlučníků nebo operací kýl a podobně, čili tam je ta ekonomická ztráta dvojí. Jednak pojišťovna neproplácí ten výkon, a 2. ztráta finanční je ta, že ten operační sál je naší operací zablokovaný a nelze provádět ty operace ostatní. Musím poslouchat to, že vlastně utrácím peníze, ne zbytečně, ale samozřejmě, které nelze refundovat z pojišťovny, takže to dobře není. A to chápu, to je pochopitelně, ekonomika je ekonomika, a mělo by to být hrazeno. Všude ve světě, v těch centrech, o kterých jsme mluvili, to hrazeno nějakým způsobem, rozdílným, ale nějakým způsobem je.
Kvůli tomu, že výplach horkými cytostatiky jako samostatný úkon pojišťovny neproplácí, nemají jiná pracoviště o provádění náročné operace zájem. Bulovka při nejlepší vůli kapacitně nestíhá.
To je skutečnost, že někdo nemusí stihnout tu operaci a může třeba dřív zemřít?

ANTOŠ:   Ano, to jsou. Ty pacienti přijdou a my jim můžeme nabídnout termín za 3, 4 měsíce. Ale jsou i tací, kteří se té operace nedožijí.
Bulovka je schopná s odborně vyškoleným personálem operovat kolem 20 pacientů ročně. Tento druh operace by ale v Česku podle dostupných statistik potřebovalo ještě jednou tolik pacientů.

Andrea VRBOVSKÁ, ředitelka Nemocnice Na Bulovce:  K dnešnímu dni my jsme provedli 19 výkonů. Myslím, že plánované jsou do konce roku ještě 3. Co se týče kapaticy operačních sálů, nejsme vždycky s to vyhovět úplně požadavkům, které jsou.
A vracíme se opět k ekonomice. Už před 10 lety se jednalo o tom, že Česko by potřebovalo ještě 1 lavážové pracoviště. Tím by se pokryla odhadovaná potřeba pacientů. Jenže, kvůli neproplácenému zákroku se žádná nemocnice v Česku do HIPECu nehrne.
V průběhu natáčení této reportáže přišlo ministerstvo zdravotnictví s novým návrhem, jak složitou operaci financovat.

Andrea VRBOVSKÁ:  Dovedeme si představit přiřadit tomuto operačnímu výkonu takzvaně vyšší koeficient obtížnosti, a což by si nepochybně zasloužil, je to poměrně jednoduchá cesta, je řešitelná úhradovou vyhláškou, v tomto duchu komunikujeme i s panem náměstkem Philippem, že tento vyšší koeficient obtížnosti by vyrovnal všechny ty naše problémy, které s tím souvisí, a dal by tomu výkonu i patřičný váhu. Asi by ho trošku zatraktivnil třeba i pro další pracoviště, které by si řekly, ano, takhle bysme do toho šly.

Tom PHILIPP, náměstek ministra zdravotnictví /KDU-ČSL/:   Bude asi především potřeba, aby tento speciální úkon provádělo i další komplexní onkologické centrum. A myslím si, že pro Českou republiku by 2 měla stačit. A já se zasadím všema silama, aby i další komplexní onkologické centrum, například v Brně nebo prostě na Moravě, tak aby to bylo plošně rozloženo na celou republiku, tento výkon dělalo.

A nejde o stovky milionů. Jde o 10 milionů nejvíc.

VRBOVSKÁ: Rozhodně se nejedná o stovky, v podstatě ani ne o desítky milionů navýšení.

Tom PHILIPP,:  Já si v tuto chvíli netroufnu říct, jestli to bude rok nebo 2, ale, ale myslím si, že by to v horizontu 2 let mělo v každém případě být realizovatelné.

 

(Visited 24 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.