Léky proti AIDS možná pomohou i v léčbě slepoty

ilustrační foto: Ginny Austin / sxc.hu

Léky používané již po tři desetiletí pro léčbu lidí nakažených virem, který způsobuje AIDS, mohou být účinné i při léčbě nejčastějších příčin slepoty u starších lidí. Informovala o tom agentura Reuters.

Výzkumy na americké University of Kentucky ukázaly, že léky se zkratkou NRTI, které se používají pro léčbu onemocněných virem HIV, mohou být přínosné pro léčbu věkem podmíněné makulární degenerace. Pozitivní výsledky přinesly experimenty na myších i na lidských buňkách sítnice. Výzkumy ukazují, že léky dokáží zabránit tvorbě zánětlivých procesů v těle.

Oftalmolog Dr. Jayakrishna Ambati z University of Kentucky, který tento výzkum vedl, upozornil na strmě rostoucí počet nemocných makulární degenerací, jichž bude dle odhadů  do roku 2020 na 200 milionů, proto je podle něj důležité vyvinout novou a lepší léčbu tohoto onemocnění. University of Kentucky plánuje v nadcházejících měsících provést další studie léku NRTI, který by této problematice výrazně pomohl.

Vědci ve své studii zjistili, že přípravky NRTI blokují soubor proteinů, které ničí buňky sítnice myší. Tím tak zabrání dalšímu zhoršování jejich zraku.

V následujících dvou až třech letech mají být provedeny klinické testy, které ověří skutečnou účinnost těchto přípravků i v léčbě makulární degenerace u lidí.

NRTI léky nejsou příliš drahé a jsou již schválené americkým regulačním úřadem FDA. Vzhledem k tomu, že jsou i poměrně bezpečné, očekává se, že by při pozitivních výsledcích klinických testů u lidí, mohly být pro léčbu makulární degenerace velmi rychle schváleny a nasazeny v oficiální léčbě.

ilustrační foto: Ginny Austin / sxc.hu

(Visited 4 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.