Nevidomí budou mít vlastní hmatovou výstavu v muzeu

Východočeské muzeum v Pardubicích otevře příští rok hmatovou stezku pro zrakově postižené návštěvníky. Bude součástí archeologické expozice a umožní nevidomým lidem seznámit se s některými sbírkovými předměty a jejich tvary.

 

celý článek ZDE

„Hmatová stezka bude obsahovat repliky archeologických nálezů, které jsou v muzeu uloženy. Bude se jednat především o nádoby a nástroje z různých etap pravěku. Cílem je, aby nevidomí návštěvníci mohli hmatem poznat artefakty, které běžný člověk jinak vidí ve vitrínách,“ konstatoval Jan Jílek z archeologického oddělení muzea.
Součástí stezky bude i hmatový katalog, který zahrnuje text ve zvětšeném černotisku pro slabozraké i přepis do Braillova písma, pro ilustraci slouží reliéfní obrázky.
„Katalog obsahuje další rozšířené informace, které výstavu doplňují. Lidé zároveň budou mít možnost si ke každé skupině předmětů pustit nahrávku s výkladem o exponátech,“ nechala se slyšet Dominika Schmidtová z Univerzity Pardubice, která se na projektu podílela.
Katalogy si zájemci budou moci zapůjčit na odpočinkových místech expozice.
Zrakově postižený návštěvník bude moci sám nebo s pomocí průvodce přijít k jednotlivým stolkům s předměty, vzít si je do ruky a ohmatat. Aby je mohl vrátit zpět, budou umístěny na lanku.
Stezku budou moci obdobně využívat i děti.

Patnáct exponátů

Celkem by mělo být takto vystaveno asi patnáct exponátů, například kopie slovanské sekery. Víc bohužel neumožňují prostorové podmínky.

http://pardubicky.denik.cz

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.