Obezita má na svědomí půl milionu případů rakoviny ročně

ilustrační foto: Flickr

Téměř půl milionu z nových případů rakoviny ve světě má každým rokem na svědomí nadváha jako hlavní rizikový faktor. K nejpostiženějším patří Češky a Češi. Uvádí to studie Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny.

ilustrační foto: Flickr

Téměř půl milionu nových případů rakoviny ve světě má každým rokem na svědomí nadváha jako hlavní rizikový faktor. U žen je toto riziko vyšší než u mužů. K nejpostiženějším patří Češky a Češi.

Uvádí to studie, kterou Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny, jež je součástí Světové zdravotnické organizace (WHO).

Analýza ukázala, že rakovina zaviněná nadváhou a obezitou je daleko běžnější ve vyspělých zemí, než v méně rozvitých státech.

Nejpostiženější zůstává Severní Amerika s odhadovanými 111.000 případy v roce 2012, tedy téměř čtvrtinou globálního výskytu nádorů v důsledku nadváhy.

V Evropě je však tato proporce rovněž vysoká, a to zejména ve východní Evropě, na kterou podle studie v roce 2012 připadlo 65.000 případů, čili 6,5 procenta ze všech nových onemocnění rakovinou v tomto regionu.

V celkovém přehledu zemí s nejvyšším výskytem rakoviny související s nadváhou vyčnívají Češi (5,5 procenta z nových případů v ČR), následovaní muži v Jordánsku (4,5 procenta), Británii a na Maltě. Mezi ženami jsou nejpostiženější obyvatelky Barbadosu (12,7), následované Češkami (12) a Portoričankami (11,6).

V případě USA, patřícím podle studie globálně k největším přispěvatelům nových případů rakoviny spjatých s nadváhou či obezitou, příslušná čísla činí 3,5 procenta u mužů a 9,5 procenta u žen.

V Asii není rakovina z nadváhy až tak rozšířena, nicméně vzhledem k početnosti populace jsou absolutní čísla poměrně vysoká. Například v Číně přibližně 50.000 případů představovalo 1,6 procenta ze všech nových onemocnění rakovinou v zemi. Naopak v Africe zůstávají absolutní i relativní čísla nízká (předloni 7300 případů, čili 1,5 procent z nových onemocnění na kontinentu).

„Celkově vidíme, že zatímco počet případů rakoviny spjatých s nadváhou a obezitou zůstává nejvyšší v bohatých zemí, podobné důsledky jsou již vidět i v části rozvojového světa,“ upozornila spoluautorka studie Isabelle Soerjomataramová.

Vysoká tělesná váha je známý rizikový faktor pro rakovinu jícnu, tlustého střeva, konečníku, ledvin, slinivky břišní, žlučníku, postmenopauzální rakoviny prsu, vaječníků a děložního čípku. Studie upozorňuje, že riziko rakoviny související s nadváhou je vyšší už žen než u mužů.

„Ženy jsou více postiženy. V případě rakoviny prsu po přechodu, což je nejběžnější typ rakoviny u žen po celém světě, studie naznačuje, že desetině těchto případů by se dodržováním zdravé váhy dalo zabránit,“ usoudila další spoluautorka Melina Arnoldová.

Rakovina děložního čípku, tlustého střeva a prsu představovala u žen skoro tři čtvrtiny případů onemocnění rakovinou spjatých s nadváhou. U mužů šlo ze dvou třetin o rakovinu ledvin a tlustého střeva.

Podle studie by se dalo zabránit čtvrtině, pokud by se lidem podařilo udržet průměrnou váhu, jaká byla obvyklá před 30 lety.

V Česku je výskyt rakoviny obecně vysoký, z toho plyne, že jsou vysoké i počty případů u žen. Podle nejnovějších statistik bylo v roce 2011 v Česku téměř 84.000 nových onemocnění rakovinou, z toho 4451 byla rakovina ženských pohlavních orgánů a 6620 rakovina prsu. Kila navíc má 55 procent dospělých, z nich 34 procent má nadváhu a 21 procent je obézních.

(Visited 16 times, 1 visits today)

1 komentář

  1. Jak tedy té obezitě zabránit? Navrhuji zavést poplatek z obezity, tzv. antiobezitní poplatek. Platil by se při každé návštěvě praktického lékaře. Pacient by byl zvážen a od výsledku by byla odečtena hodnota normální váhy podle věku a pohlaví. Rozdíl v kg by byl zaplacen v Kč a byl by příjmem ordinace. Vsadím se, že za deset let bychom patřili k nejzdravějším občanům této planety a svět by nám záviděl, jak radikálně se snížil počet onemocnění rakovinou.

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.