Fokus: V kauze Žďár média zhoršila předsudky vůči schizofrenikům

ilustrační foto: Ambro / FreeDigitalPhotos

Média zpravodajstvím o žďárském případu zhoršila předsudky vůči lidem s duševním onemocněním, zejména pak vůči schizofrenikům. Upozornilo na to Sdružení pro péči o duševně nemocné Fokus.

 

ilustrační foto: Ambro / FreeDigitalPhotos

Zavádějící informace podle sdružení posilují negativní postoje vůči těmto lidem a vedou k jejich diskriminaci a stigmatizování. Fokus kvůli tomu podal minulý týden stížnost Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta se stížností zatím nezabývala.

Informace o zdravotním stavu patří k citlivým osobním údajům, připomíná Fokus s tím, že informaci lze užívat v případě, že je to naprosto nezbytné. Titulky jako „schizofrenička zabila…“ staví nemoc nad osobní identitu člověka, což je podle Fokusu nepřípustné a hraničí to s porušením antidiskriminačního zákona.

„Televize a rozhlas, zejména pak jejich veřejnoprávní forma hrají důležitou roli při formování veřejného mínění a osobních postojů občanů. Způsob, jakým tato média v poslední době informují o události ve Ždáru, je po neúměrně dlouhou dobu velmi agresivní, vyvolávající strach a má značně negativní vliv na postoj veřejnosti k lidem s duševním onemocněním,“ uvedl za Fokus Pavel Novák.

O tragédii, která se odehrála v říjnu ve Ždáru nad Sázavou, informovala prakticky všechna média v zemi. Šestadvacetiletá útočnice ve žďárské škole ubodala studenta a další dvě studentky a zasahujícího policistu zranila. Později se ukázalo, že již před dvěma lety zaútočila ve škole v Havířově.
Ostravský krajský soud ji poté poslal do ústavního ochranného léčení, z nějž byla letos opavským okresním soudem propuštěna.

Tisková zpráva Fokusu:
Nezisková organizace Fokus zastoupená Pavlem Novákem podala 19. 11. 2014 stížnost na nevyvážené a skandalizující informování o události ve Žďáru nad Sázavou ve veřejnoprávních médiích, zejména v České televizi.

Fokus se tak chce veřejně zastat lidí se zkušeností s duševním onemocněním, kteří jsou tímto způsobem informování stigmatizováni.

Ve stížnosti se mimo jiné uvádí, že informace o zdravotním stavu patří k citlivým osobním údajům, v seriózním zpravodajství by mělo patřit ke standardu, že jej lze užívat pouze v případě, že je to naprosto nezbytné. V ČT24 bylo v textových zprávách ve vysílání uváděno „/schizofrenička zabila…“/ – to staví nemoc nad osobní identitu člověka, což je v moderní společnosti nepřípustné a hraničí s porušením Antidiskriminačního zákona.

Celý text stížnosti najdete zde: http://fokus-praha.cz/index.php/380-stiznost-rade-pro-rozhlasove-a-televizni-vysilani-a-rade-ct

(Visited 7 times, 1 visits today)

1 komentář

  1. Nesouhlasím. Fokus tady volá po cenzuře. A tu přenechme diktaturám. Chápu, že tady kope za své lidi, ale tohle je špatná cesta. Lidé mají právo na otevřené informace, mají právo znát celou pravdu. To bychom za chvíli mohli zatajovat i věk, pohlaví a vůbec jakýkoli identifikační údaj. Abychom byli korektní podle představ fokusu, pak by novináři mohli jen neurčitě psát a jakémsi pachateli/lce. Jedinou správnou cestou je lidem trpělivě vysvětlovat, jak to skutečně je, protože cenzurou a zamlčováním se lidé předsudků nezbaví, naopak tyto předsudky ještě vzrostou. A za druhé a především je třeba lidem dát jasný plán, jak se takovým případům do budoucna zabrání. Protože sami odborníci příznávají, že v ambulantní péči o tyto nemocné jsou velké nedostatky. A pokud by se odstranily, k těmto vraždám by nedocházelo.

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.