VZP: Chcete pro syna příspěvek na očkování proti rakovině? Máte na to už jen měsíc

ilustrační foto: renjith krishnan / FreeDigitalPhotos.net

Volání odborníků po tom, aby proti rakovině způsobené lidskými papilomaviry (tzv. HPV) byli kromě dívek běžně očkováni i chlapci, se letos rozhodla alespoň částečně vyslyšet Všeobecná zdravotní pojišťovna. Od podzimu spustila mimořádný očkovací program, ve kterém chlapcům ve věku 11 až 13 let nabízí příspěvek 2 000 korun na vakcínu Silgard.

ilustrační foto: renjith krishnan / FreeDigitalPhotos.net

Zájemci o tuto nabídku mají teď ovšem čas už jen poslední měsíc, aby se do programu zapojili – do konce roku si musí vyzvednout voucher a nechat si aplikovat první ze dvou dávek. Doposud tuto možnost využilo kolem 200 zájemců.

HPV patří mezi nejčastější sexuálně přenášené infekce. U žen způsobuje rakovinu děložního čípku, rakovinu vulvy či vaginy. U mužů pak vyvolává rakovinu penisu a u obou pohlaví rakovinu análního otvoru. HPV způsobují mimo jiné i zhoubná onemocnění hlavy a krku, nezhoubné nádory kůže a sliznic. Celosvětově je HPV příčinou 5 % všech onkologických onemocnění. Přitom právě rakovině způsobené viry HPV lze – jako vůbec jediné – úspěšně předcházet očkováním.

Zatímco dívky od 13 do 14 let mají v Česku očkování proti HPV hrazeno ze zákona, chlapců se to doposud netýká. VZP proto přišla s mimořádnou nabídkou pro prvních 5 000 zájemců mužského pohlaví, kteří jsou starší 11 let a ještě neoslavili 14. narozeniny.

„Vidíme v zahraničí, že čím dál více zemí hodlá očkovat paritně chlapce i dívky,“ řekl minulý týden na tiskové konferenci místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák. „Muži nejsou jen přenašeči infekce, ale téměř v polovině případů i oběti život ohrožujících nebo velmi nepříjemných onemocnění,“ upřesnil, proč považuje očkování chlapců za přínosné.

Žadatelé (rodiče) si musí nejprve na kterékoliv pobočce VZP vyzvednout voucher. Do toho si pak nechají od praktického lékaře pro děti a dorost vystavit potvrzení o aplikaci vakcíny. Příspěvek jim může být vyplacen po předložení potvrzeného voucheru a dokladů o zaplacení a aplikaci obou dávek vakcíny. Podmínkou pro získání příspěvku v aktuálním mimořádném programu VZP je též členství zájemce v Klubu pevného zdraví.

Zvýhodněná cena jedné dávky vakcíny Silgard je pro pojištěnce VZP maximálně 2 143 korun. Za obě dávky tedy klient zaplatí 4 286 Kč, a pokud poté požádá o příspěvek, vyjde ho koupě očkovací látky celkem na 2 286 korun (nezahrnuje poplatek za aplikaci). Tato cena je garantována výhradně v ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost, kde musí být přípravek rovněž aplikován.

Vouchery bude VZP vydávat nejdéle do 31. 12. 2014 a do stejného data je také nutné mít aplikovánu první ze dvou dávek. Příspěvky se budou vyplácet nejpozději do 31. 7. 2015. Podrobnější podmínky najdete zde.

Virus HPV je sexuálně přenosný, nicméně infekce se může šířit i pouhým kontaktem kůže na kůži či sliznice. Zatímco dívky jsou ohroženější skupinou, muži jsou zase častějšími přenašeči infekce. Očkování obou pohlaví může proto významně zvýšit úspěšnost prevence šíření viru HPV a tedy i souvisejících onemocnění. Obdobnou strategii již zvolili například v Rakousku, Sasku, Itálii, USA, Kanadě či Austrálii.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

(Visited 5 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.