ČSSZ nejednala tak, jak měla. Kde si mohu stěžovat?

Dotaz: Napsal jsem stížnost na adresu ČSSZ. Kolega se v práci chlubí jak má velký invalidní důchod a přitom pracuje mnohem víc jak ostatní. Má to totiž z protekce. ČSSZ to ale nevyřešila. Dá se někde stěžovat?

Pokračování dotazu:
Když jsem napsal stížnost, nejdřív mi odpověděli o co se přesně jedná a jakmile jsem napsal, že dotyčný pán má manželku na úřadu soc. služeb, ihned mi přišla odpověď, že nejsou kompetentní posuzovat nějaký zdravotní stav, ale pokud chci, můžu se ozvat a oni mi nechají provézt zdr. prohlídku pro posouzení mého zdr.stavu.
Dá se někde si stěžovat na ČSSZ ?

Odpověď:
Neexistuje žádný oficiální způsob, jak se podobné případy dají řešit. Každý občan ČR má možnost napsat na ČSSZ upozornění, že nějaká konkrétní osoba pobírá invalidní důchod neoprávněně. Ovšem pracovník ČSSZ má právo stížnost vyhodnotit jako neoprávněnou a dále se jí nevěnovat. Může také ale usoudit, že případ pošle dále k lékařské posudkové službě, aby přezkoumala zdravotní stav osoby, na kterou jste si stěžoval. Pravdou však zůstává, že ČSSZ nemůže poslat k LPS všechny případy, protože podobných stížností na ČSSZ jistě dorazí velké množství.

Stěžovat na postup ČSSZ si můžete k nadřízenému orgánu a tím je Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Další možností je jistě i podání soudní žaloby na ČSSZ.

V případě, že budete některé z možností využívat, je možné, že zvýšíte šanci na vyřízení, když nebudete zmiňovat, že osoba, která podle vás pobírá ID neoprávněně, má známé na ČSSZ.

Jiří Marek
invArena

ilustrační foto: PhotoRack.net

3 Komentáře:

  1. Oška napsal:

    Co nechápu je, že má nárok na ID člověk, který je schopen práce. A už vůbec nechápu, jak může člověk s ID díky psychickým problémům pracovat jako pečovatel u psychicky nemocných.

  2. boemy napsal:

    Z tohoto dotazu mám smíšené pocity. Možná, že se najde někdo, kdo má ID z protekce. Nicméně to, že ten člověk v zaměstnání pracuje více než ostatní, spíše svědčí o tom, že si práce váží a chce si ji udržet. Zatímco kolegové si zajdou zakouřit nebo si dát kafíčko, on dále sedí v kanceláři a snaží se udělat co nejvíce práce, aby stačil ostatním. Třeba také nechce, aby se na něj ostatní dívali přes prsty, že oni na něj musí dělat, že je pomalý atd.. Ano může totiž být, že ti zdraví kolegové za hodinu udělají tolik práce, co ten hendikepovaný za tři hodiny. Sám vím o člověku, který takto pracoval, aby nezůstával příliš pozadu za ostatními. Přitom ale dostával nižší plat, protože vedoucí kalkuloval s tím, že ten postižený dostává navíc k platu ID – tak aby neměl víc jak ostatní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.