MPSV: Sociální pracovníci pobírají průměrně 25 tisíc Kč

Na sjezdu Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče odboráři kritizovali malé finanční ohodnocení sociálních pracovníků a jejich nedostatek. Podle údajů MPSV však pobírají v průměru 25 084 korun. A nelze tvrdit, že jich je málo.
ilustrační foto: PhotoRack

Nedostatek a malé výplaty, to je skutečnost, která se ve vztahu se sociálními pracovníky neustále řeší. Na sjezdu Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče na situaci odboráři znovu upozornili.

Ve výstupní správě ze sjezdu je uvedeno:
„Delegáti VII. sjezdu konstatují, že zaměstnanci ve zdravotnictví a sociálních službách jsou dlouhodobě finančně podhodnocení, fyzicky a psychicky přetěžovaní a v současné době je obrovským problémem jejich nedostatek. Delegáti VII. sjezdu požadují, aby se zodpovědné orgány zasadily o průběžné zvyšování ceny práce v resortech a zavedení optimálních personálních standardů ve zdravotnictví a sociálních službách.“

Podle tiskového mluvčího MPSV Jiřího Vaňka v současné době je v ČR přibližně jedenáct tisíc sociálních pracovníků. Jejich přesný počet nelze určit, protože činnost sociálních pracovníků je značně různorodá. Sociální pracovníci vykonávají své povolání v působnosti několika resortů (vnitro, zdravotnictví, školství, spravedlnost, obrana a samozřejmě resort práce a sociálních věcí.

Z toho důvodu se podle Vaňka nedá jednoznačně tvrdit, že je sociálních pracovníků málo. „S jistotou lze tvrdit, že nedostatečný počet sociálních pracovníků pracuje na obecních úřadech obcí II. a III. typu a krajských úřadech, a to jen 1660. Cílem je navýšit nejméně o 2 tis. sociálních pracovníků (tento údaj zahrnuje počet sociálních pracovníků sociálně-právní ochrany dětí, neboť ta má zákonem stanoven normativ počtu klientů na jednoho sociálního pracovníka),“ vysvětluje Jiří Vaněk.

Ani s nízkým finančním ohodnocením to na MPSV nevidí tak černě. V průměru mají sociální pracovníci průměrný plat.

„Statistická ročenka z oblasti práce a sociálních věcí 2013 uvádí průměrnou měsíční nominální mzdu (na přepočtené počty zaměstnanců) v ukazateli Zdravotní a sociální péče 25 084 Kč, což je částka srovnatelná s průměrnou mzdou v ČR v roce 2013 (25 128 Kč. V této souvislosti je nutné vzít v úvahu skutečnost, že finanční ohodnocení, resp. zařazení do platové třídy, které by mělo do jisté míry reflektovat dosažené vzdělání, závisí na zaměstnavateli,“ říká Vaněk. Podle něj ale MPSV bere vážně výtky, že jsou sociální pracovníci nedostatečně ohodnocení a podniká příslušné kroky pro zlepšení situace, zásadně to prý záleží na ekonomických ukazatelích a politické vůli při sestavování státního rozpočtu.

„Za účelem stabilizace počtu sociálních pracovníků Ministerstvo práce a sociálních věcí v přijaté novele zákona o sociálních službách a souvisejících předpisů zakotvilo dotační titul na výkon sociální práce na obecních úřadech obcí II. a III. typu a na krajských úřadech. Ten by měl vést k lepšímu finančnímu ohodnocení sociálních pracovníků a zvyšování jejich počtu,“ doplňuje Vaněk.

Jiří Marek
invArena

5 Komentáře:

 1. X napsal:

  Nezlobte se na mě ,ale za to jak ničí lidem životy a často vytrhnou dítě matce co se stará a dají do rodiny alkoholiku kde dítě nemá co jest a co na sebe co by ještě chtěli , chtělo by to pracovníky s lidským přístupem 🙁 .

 2. Tereza Ryšavá napsal:

  Informace v článku jsou zkreslené a neodpovídají realitě. V oblasti neziskového sektoru pracuji již několik let. V současné době jsem na pozici koordinátorky, jako vedoucí 17 lidí, spravuji několik projektů, mám již osm let praxe a vystudované dvě vysoké školy. Organizace nemá prostředky na to, aby mi nabídla plný úvazek. Za mou pozici dostávám plat ve výši 18000 hrubého.

 3. Zajímavé… pracuji v sociální oblasti cca 12 let, prošel jsem různými organizacemi, pracoval jsem na různých pozicích (vedoucí sociální služby, sociální pracovník, pracovník v sociálních službách). V součastnosti pracuji jako pracovník pro metodickou činnost sociální služby. I přesto, že se před nedávnem zvýšil tabulkový plat (o pár stovek si sociální pracovníci a pracovníci v sociálních službách polepšili), prošel jsem celou řadou akreditovaných kurzů a seminářů viz. „další“ – povinné vzdělávání sociálních pracovníků i pracovníků v sociálních službách, mám vysokoškolské vzdělání, tak bohužel ani v roce 2017 nedosahuji „průměrné“ mzdy sociálních pracovníků 🙂 25000,- Kč… Věnuji se tedy vedlejší činnosti a to vzdělávání sociálních pracovníků a pracovníků v sociálních službách.
  Pro pracovníky v sociální oblasti je to jedna z mála možností, jak si vylepšit svoji sociální situaci a mít dobrý pocit ze smysluplné práce…
  MF

 4. Anonym napsal:

  Děláte si srandu? Sociální pracovníci v Brně v okolí Cejlu dosahujou v průměru 15000 (čistého, tabulkově!) a to nezávisle na organizaci, ve které pracují. Ráda bych viděla ty sociální pracovníci, kteří berou 35000 a tím to dorovnávají. 😀

 5. Anonym napsal:

  Zrušit zakon č.2-182/91sb-odporuje do chartě77-potřeba změnit porušeni listina zakl.prav svobod.ročnik1986/92.před civilný soud.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.