Hlasová terapie pro parkinsoniky

ilustrační foto: Flickr.com

Unikátní hlasovou terapii pro lidi trpící Parkinsonovou chorobou zavedla jako první v Česku Fakultní nemocnice v Ostravě. Nemoc totiž provází tuhnutí svalstva a pacienti tak často ztrácejí mimiku i hlas. Neschopnost komunikovat je vyřazuje ze společenského života. V nové logopedické poradně už pomohli desítce pacientů.

Česká televize

Pomalu se rozvíjející onemocnění mozku. To je Parkinsonova choroba. Projevuje se třesem, svalovou ztuhlostí a také depresemi.

Marta TOMÁNKOVÁ, hlasová terapeutka, Fakultní nemocnice Ostrava:  Pacienti, kteří přijdou, vlastně skoro nehovoří, nemají žádnou mimiku, jsou do sebe zavřeni, dá se říct. Takže většinou za ně hovoří druzí a oni mlčí.
Fakultní nemocnice v Ostravě umí takto postiženým lidem pomoci. Učí je artikulovat a zvyšovat intenzitu hlasu.

Petra BÁRTOVÁ, neuroložka, Fakultní nemocnice Ostrava: Tato metoda se úspěšně aplikuje u pacientů v zahraničí již několik let a jsou s tím velice dobré výsledky.

Marta TOMÁNKOVÁ: Je to jediný možný prostředek, kterým se hlas dá navrátit. Žádnými léky to bohužel nejde.

Podle odhadů postihuje tato choroba v České republice asi 15 tisíc lidí. Každý rok lékaři diagnostikují tisíc i více nových pacientů. Čtyřtýdenní kurz, který hradí pojišťovna, není určen výhradně parkinsonikům. Ztrátou řeči mohou lidé trpět třeba i po cévní mozkové příhodě.

ilustrační foto: Flickr.com

(Visited 10 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.