Kontroverzní výrok prezidenta Zemana

Prezident Miloš Zeman rozpoutal bouři kontroverzním výrokem. Při návštěvě Pardubického kraje řekl, že by se handicapované děti neměly vzdělávat společně s dětmi bez postižení. Pobouřil tím nejen rodiče dětí, ale i řadu odborníků.

televize Nova

Miloš ZEMAN, prezident ČR /natočeno 14. 1. 2015/:
Nejsem zastáncem názoru, že by děti, které jsou určitým způsobem handicapovány, měly být umisťovány do tříd s nehandicapovanými žáky, protože je to neštěstí pro oba.

Kontroverzní slova pronesl prezident před pacienty Rehabilitačního ústavu v Brandýse nad Orlicí. Svůj výrok obhajoval i tím, že rychlost kolony se řídí nejpomalejším vozidlem a učitelé se pak nemohou tolik věnovat zdravým dětem bez postižení.

Jan LAŠEK, psycholog:   Je to jakýsi stanovisko socialismu bývalých časů, kdy jsme se snažili tyto děti schovávat různě hluboko v lesích.

Jana LOKVENCOVÁ, zástupkyně ředitele ZŠ Polabiny, Pardubice:   Měli jsme tady velmi tělesně postiženého chlapce na vozíku, měli jsme tady i chlapce zrakově postiženého i sluchově postiženého. A můžeme říci, že ty děti normálně se aklimatizovaly.

Jiří OVČÁČEK, mluvčí prezidenta:   Pan prezident v žádném případě se nechtěl negativně dotknout tělesně postižených. Týká se to především takových případů, které by narušovaly výuku ve škole. Kdyby se učitel například musel specializovat pouze na jednoho nebo na dva žáky a tím by samozřejmě utrpěla výuka v celé třídě.

Příkladem může být třeba desetiletý Jirka Caska z Pardubic, který trpí autismem. Tomu ale ve škole pomáhá osobní asistentka a ostatní zdravé žáky podle vedení školy v ničem neomezuje.

Marcel CHLÁDEK, ministr školství /ČSSD/:   Pokud ta škola je na to připravena, to znamená, pokud mají vybavení, mají bezbariérové přístupy, mají tam asistenty, tak si myslím, že děti by měly být v tom hlavním vzdělávacím proudu.

Bohuslav SOBOTKA, premiér ČR:   Já si myslím, že je strašně důležité, aby děti vyrůstaly co nejvíce pohromadě, aby se učily si vzájemně pomáhat, ale aby se také učily tomu, že společnost je různorodá.

Není však postižení jako postižení, a tak například u skutečně těžce retardovaných dětí dávají prezidentovi odborníci za pravdu.

Jan LAŠEK, psycholog:    U dětí méně mentálně nadaných, kde já bych se přimlouval za co nejkvalitnější speciální školství.

Problematikou začleňování postižených dětí mezi zdravé se zabývá i připravovaná novela školského zákona. Všichni jsou tak zvědaví, zda ji prezident stvrdí svým podpisem.

(Visited 6 times, 1 visits today)

1 Komentář

  1. Mýlíte se. Za normalizace byl Zeman naopak perzekvován a podle článku, který o něm napsala MfD, v roce 1970 vyloučen z KSČ pro nesouhlas se sovětskou okupací. Bylo velmi málo lidí, kteří otevřeně kritizovali normalizaci – i za cenu toho, že člověka vyhodí z práce a zaměstnají maximálně jako dělníka na překladišti.

    Osobně jsem jednoho takového poznal, když jsem byl jako studentík na brigádě na překladišti na pardubickém vlakovém nádraží. Byl to inženýr a měl předtím dobrou práci, pak ho normalizační komunisti vyhodili z politických důvodů. Přesto nezahořkl, byl to sympaťák. A byl jediný, kdo si tam udržoval úroveň, nemluvil sprostě a chodil řekněme v nejméně špinavém mundúru ze všech.

    ten článek MfD o Zemanovi je tady

    http://zpravy.idnes.cz/profil-kandidata-na-hrad-milose-zemana-dx3-/domaci.aspx?c=A121112_102048_domaci_jw

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.