MPSV hledá pěstouny pro ohrožené děti a zahajuje kampaň v Moravskoslezském kraji

ilustrační foto: PhotoeXpress

Ministerstvo práce a sociálních věcí dlouhodobě usiluje o zvýšení počtu žadatelů o některou z forem pěstounské péče v jednotlivých regionech. Právě to je cílem informační a náborové kampaně, kterou ministerstvo spustí na konci ledna v Moravskoslezském kraji.

ilustrační foto: PhotoeXpress

Podstatou je získání nových rodin pro děti, které z různých důvodů nemohou vyrůstat u biologických rodičů. Přitom je ale důležité, aby s nimi mohly nadále zůstat v kontaktu.

Takových dětí, vyrůstajících především v dětských domovech a kojeneckých ústavech, bylo v Moravskoslezském kraji v roce 2013 celkem 881. Kraj se tímto umístil na druhém místě v republice. Vzhledem k dlouhodobému vývojovému trendu se očekávají srovnatelné výsledky i v roce 2014. V ústavních zařízeních žije v ČR celkem kolem 9 000 dětí, jejich počet však pozvolna klesá.

Moravskoslezský kraj je specifický nejen vysokým počtem dětí, které náhradní rodinu potřebují, ale také tím, že v pěstounské či poručenské péči zde žije 2049 dětí z celkového počtu 12 013* v ČR, čili více jak šestina. V roce 2014 se podařilo najít pěstounskou rodinu 805 dětem.

Stále ale mnoho dětí doma nevyrůstá. Dětem, které se nedaří umístit do osvojení, nebo k tomu není právní souhlas biologických rodičů, má kampaň pomoci najít rodinu. Jde především o sourozenecké skupiny, děti se zdravotním handicapem a děti jiné, než většinové etnicity.

„Informační a náborová kampaň by měla pomoci transformovat systém péče o ohrožené děti v Moravskoslezském kraji, umístit více dětí do rodin a využít potenciál obyvatel pro pěstounství“, uvedla Jana Hanzlíková, náměstkyně ministryně pro ochranu práv dětí a sociální začleňování.

Kampaň je realizována v rámci projektu „Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené děti a rodiny“ a bude probíhat od ledna do konce října 2015. Bude reflektovat situaci a dění v regionu, navazovat na další aktivity jak MPSV, tak i Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.

Informace o transformaci systému péče o ohrožené děti jsou k dispozici na internetové stránce www.pravonadetstvi.cz.

Petr Habáň,
tiskový mluvčí MPSV

(Visited 8 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.