Mám průkaz TP. Proč nemám nárok na parkování před domem?

Dotaz: prosím o radu nebo poučení… Jsem v inval. důchodu 2.stupně a po podání žádosti byl mi přiznán průkaz TP, kde jsem se dočetl, že nemám nárok na vyhrazené místo pro parkování před domem trv. bydliště /sídliště panelák/, kde je téměř vždy plno a já nemám kde zaparkovat. Podotýkám, že mi činí značné problémy ujít 200 metrů. Dále bych se chtěl zeptat, jestli mi automaticky vzniká nárok na příspěvek na mobilitu, nebo při TP na ni nárok vůbec nemám?

Odpověď:
S průkazem TP nemáte bohužel nárok na parkovací kartu, která by Vás opravňovala parkovat na místech vyhrazených pro invalidy, zároveň nemůžete být ani příjemcem příspěvku na mobilitu. Obě výhody jsou spojeny až s průkazem ZTP.

Vaše situace s parkováním u trvalého bydliště je neutěšená, avšak pokud bydlíte ve městě, kde nejsou vyhrazeny parkovací zóny, kde byste měl své určené parkovací místo, bude velmi obtížné problém vyřešit. Nejlépe nejspíše uděláte, když zajdete na Váš městský úřad a vysvětlíte jim Vaši situaci, možná Vám pomohou nalézt řešení.

Na průkaz TP se vztahují v podstatě pouze dvě výhody. První z nich je, že máte nárok na místo k sezení v dopravním prostředku, pokud se nejedná o autobus či vlak, kde je potřeba mít na místo k sezení místenku.

A druhou využijete v případě, že si jdete vyřídit nějakou záležitost a měl byste dlouho čekat, zejména stát. Avšak tato výhoda se nevztahuje na situace, kdy jdete na nákup, obstaráváte si placené služby a především jdete k lékaři.

Jiří Marek
invArena

3 Komentáře:

  1. Anonym napsal:

    Čili, podtrženo, sečteno: průkaz TP Vám je k ničemu, poněvadž a) v tramvaji, či autobusu MHD Vás stejně každý slušný člověk pustí sednout; b) jiné fronty, než ty výše jmenované a Vám zapovězené předběhnout asi snad nejsou. Opravdu perfektně vymyšlené!

  2. IVETA ULMANOVA napsal:

    Chci se zeptat proč nemám nárok na průkaz ZTP když mám 3.stupeň mám průkaz který je prošly a řekli mi že na něj můžu jezdit jedná se o průkaz TP.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.