Víčka pro nemocnou Simonku sbírali čtenáři i redaktoři

Z peněz, které rodina dívenky získá prodejem uzávěrů, uhradí speciální léčbu v lázních

Víčka od stovek plastových lahví dostala včera odpoledne od redakce Olomouckého deníku rodina postižené Simony Sliwkové z Olomouce. Uzávěry přinášeli do redakce v Aksamitově ulici také čtenáři. „Všem vám mockrát děkujeme. Každé víčko se hodí,“ sdělila dojatě matka děvčátka. Za nasbírané vršky dostane rodina při odevzdání v recyklační komoře peníze, které použije na pokrytí výloh spojených s léčebnými procedurami.

Matka s dcerou již vloni absolvovala dvě speciální terapie v lázních Klimkovice. Jeden pobyt tam stojí padesát tisíc korun. Před Vánoci spolu byly také v léčebném centru Adeli ve slovenských Piešťanech. Rehabilitační kurz spolu s dalšími procedurami stál sto třicet tisíc korun. Osmileté holčičce terapie velmi pomáhají. „Po návratu z Adeli začala sama jíst. Dokázali jsme také uvolnit svaly na obličeji. Pomohla nám logopedie. Simonka také lépe chodí,“ vyjmenovala pozitivní změny Renata Sliwková.
Velkou část finančních nákladů pokryly kromě výtěžku ze sbírky víček dary od sponzorů, které rodina získala za pomoci nadace Dobré místo pro život.
Děvčátku by prospěly i další lázeňské pobyty. I proto rodina nadále shromažďuje plastové vršky. Lidé je mohou přinášet například do květinářství a trafiky u obchodního domu v Rooseveltově ulici, do Pizzerie Sole Mio v ulici U Kapličky. Sbírají je také ve šternberském kadeřnickém salonu Hanka v Čechově ulici či v second handu v Mrsklesích a v bohuňovické knihovně. „Dosud jsme nasbírali dohromady pět tun a začíná se šestou,“ vypočítala matka. Víčka odváží do recyklační provozovny v Křelově, přičemž za kilo se zde platí 6,50 korun.

Osmiletá Simonka se narodila jako zdravé děvčátko. V šesti týdnech ale onemocněla infekčním plicním zánětem a skončila na umělé plicní ventilaci. „Důsledkem onemocnění a intenzivní péče, kdy jí byly podávány silné medikamenty, se z ní stala v podstatě hadrová panenka,“ popsala osud dcery sedmačtyřicetiletá Renata Sliwková. Dcerku, která má lehkou mentální retardaci, projevují se u ní rysy autismu a bere léky potlačující epileptické záchvaty, doprovází naplavání a každý den s ní cvičí.
Získat peníze za nasbíraná víčka od PET lahví se snaží také další rodiny, jejichž děti potřebují finančně nákladnou léčbu. Veřejnost sběrem uzávěrů od plastových lahví může pomoct například také Matyášovi či Lukášovi z Olomouce nebo Sáře z Bohuňovic. Informace o sbírkách najdou zájemci zejména na sociální síti Facebook.

VERONIKA KOLESÁROVÁ
http://www.olomoucky.denik.cz/

2 Komentáře:

  1. Simona napsal:

    Simonka je šikovná holčička je bojovníci.ja sem ji pomohla velice z sbírala jsem pro ni vrásky na léčbu a ni nevím co soňu holčičkou je chtěla bisem získat její pravou adresu ad ji mohu poslat krásní obrasky co mam s chování pro ni z lasky

  2. mikš milan napsal:

    V Křelově za vršky dostanou 6.50 a v Brně jednou tolik,asi se na tom někdo pakuje.já dal postiženým dětem ,pokaždé jinému -již 30 pytlů víček.je to smutné o naše děti se nestará náš stat,nebo lépe řečeno nepomůže a nějakým uprchlíkům vynakládá z našich peněz, bez našeho vědomí miliony.přitom Siřané měli bohatší stát než jsme mi.Brzi ZAPLÁČEM!!!!!!!!!!!!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.