Vědci chtějí databázi DNA od milionu lidí

ilustrační foto: Flickr

Američtí vědci chtějí vytvořit databázi vzorků DNA získaných od milionu lidí, od jejichž analýzy si slibují lepší pochopení vzniku lidských nemocí a úspěšnější vývoj geneticky cílených léků. Plán oznámil prezident Barack Obama. Genetické vzorky budou vědci získávat od dobrovolníků.

Washington – Databáze by měla obsahovat vzorky ze všech vrstev americké populace – zdravých i nemocných, mužů i žen, starých i mladých. Experti chtějí s jejich pomocí testovat, jak jednotlivé genetické varianty zakódované v lidském organismu ovlivňují lidské zdraví a průběh nemocí. Na základě těchto výzkumů chtějí vyvíjet léky pro individualizovanou léčbu pacientů.

Během dosavadních genetických studií bylo už v USA shromážděno několik set tisíc vzorků a iniciátoři akce doufají, že získat rovný milion nebude velký problém. „Tento výzkum nám dá obrovskou možnost dosáhnout dosud nebývalých lékařských objevů,“ prohlásil Obama.

Krátkodobým cílem je podle Francise Collinse z Národního ústavu zdraví (NIH) úspěšnější léčba rakoviny. Z rozpočtu pro příští rok chce Obama na ambiciózní program uvolnit 215 milionů dolarů (5,3 miliardy korun).

Podle agentury Reuters mají už nyní američtí vědci k dispozici DNA od 200 tisíc válečných veteránů zařazených do speciálního lékařského programu. Dalších 300 tisíc vzorků má NIH od pacientů postižených šedým zákalem, cukrovkou, demencí nebo jinými chorobami.

Jičínský deník

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.