Rumuni předstírali hluchotu, z lidí v Rožnově lákali peníze

Na podvodníky, kteří od lidí vybírali peníze na neexistující sbírku, narazili v posledních dnech dvakrát v Rožnově pod Radhoštěm. Tři muži a dvě ženy se prokazovali falešným certifikátem. Pochytali je městští strážníci.

Rožnov pod Radhoštěm, Valašsko – Pětice cizinců z Rumunska skončila nejprve v rukou rožnovských strážníků, poté si je převzala cizinecká policie.

První případ se odehrál už v pondělí 19. ledna na rožnovském Masarykově náměstí. „Pozornosti strážníků neunikli tři cizinci, kteří zastavovali kolemjdoucí, předstírali hluchotu a žádali o příspěvek na dobročinné účely,“ popsal mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.

Výběrčí se prokazovali padělaným dokumentem s poněkud krkolomným textem. Stálo na něm: Certifikát regionální pro neslyšící a tělesně postižené lidi a pro chudé děti chceme otevřít mezinárodní centrum. Děkujeme. „Naše hlídka chtěla podezřelé zkontrolovat, muži se však pokusili uprchnout,“ vylíčil ředitel Městské policie Rožnov Marek Grossmann.

Při útěku se Rumuni snažili zničit listiny, na které se jim podepsali jednotliví dárci. Hned vedle obnosu, jenž věnovali. Podle dokumentů vybrali podvodníci během několika desítek minut více než tisíc korun.

O deset dní později, v závěru minulého týdne, stejný trik zopakovaly dvě cizinky. Podle Marka Grossmanna patřily zřejmě k jedné skupině s trojicí mužů, neboť se prokazovaly stejným falešným certifikátem. „Aby nebylo poznat, že jsou cizinky, také předstíraly hluchotu. Během dvaceti minut před rožnovskými supermarkety Billa a Lidl vybraly od lidí skoro dva tisíce,“ popsal Marek Grossmann.

Upozornil, že v Rožnově jsou povolené pouze úředně schválené veřejné sbírky. Například Tříkrálová nebo sbírka Domova Kamarád u vánočního stromu. Dále také celorepublikové sbírky organizované Charitou ČR nebo společností ADRA. „Všichni členové sbírek musí mít u sebe osobní jmenování s průkazem totožnosti a alespoň kopii o povolení sbírky,“ zdůraznil Marek Grossmann.

V Rožnově pod Radhoštěm také platí tržní řád, podle kterého se nesmí stát, že by u dveří zazvonil prodejce jakéhokoliv zboží nebo služby.

„Pokud si lidé nejsou jisti, zda je oslovil zástupce řádně schválené sbírky, měli by se obrátit na městskou policii. Stejně jako státní policisté jsme oprávněni výběrčí kontrolovat,“ dodal Grossmann.

Podvodníci z popsaných rožnovských případů se dostali do rukou cizinecké policie. „Kolegové k případu přistoupili jako k přestupku proti majetku. Vyřešili jej uložením blokové pokuty ve výši tisíc korun,“ prozradila vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková. Vysvětlila, že přestupek proti majetku nemusí představovat pouze krádež, ale také například zpronevěru nebo jako v tomto případě podvod. Podobné případy nejsou v regionu příliš častým jevem.

Potvrzují to mimo jiné zkušenosti pracovníků Charity, kteří mají na starosti například nejznámější Tříkrálovou sbírku. „Letos žádnou zkušenost s falešnými koledníky nemáme,“ potvrdila ředitelka Charity Vsetín Věra Dulavová. Není tomu ale tak vždy. „Je to už několik let zpátky,conám volali z jednoho vsetínského sídliště, že zde chodí údajní tříkráloví koledníci. Bylo to týden před započetím skutečné sbírky,“ vzpomenula Věra Dulavová. Na nepravé výběrčí dobrovolných příspěvků si tehdy posvítili městští policisté, které pracovníci Charity kontaktovali.

MICHAL BURDA
Valašský deník

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.