Mám alergii na srst, ale zvířata mi pomáhají na psychiku. Co mám dělat?

ilustrační foto: Paolo Neo / public domain photos

Dotaz: Byla mi diagnostikovaná alergie na zvířecí srst. Mám ale psychické potíže a zvířata mi je zásadně pomáhají zlepšovat. Ráda bych měla dále přístup ke zvířatům, co s tím mám dělat?

ilustrační foto: Paolo Neo / public domain photos

Odpověď:
Řešení Vaší situace určitě existuje. V prvé řadě se dá doporučit konzultace s Vaším ošetřujícím lékařem, který by Vám mohl přinejmenším poradit a doporučit nějaké léky na alespoň částečné zmírnění alergické reakce, když už se v blízkosti chlupatícího zvířete objevíte.

Pokud ve své blízkosti potřebujete mít zvířata, máte dvě možnosti. Je velká spousta zvířat, které srst nemají. Existují plemena psů, koček a třeba i morčat, které na svém těle nemají ani chloupek, z toho důvodu mají zvýšené nároky na péči, avšak jsou ideálním řešením.

Neméně zajímavá může být také suchozemská želva či africká oblovka, což je jeden z největších šneků.
Možná, že ale pro zlepšení Vašich psychických stavů potřebujete zvířata, se kterými se dá dobře mazlit a ideálně, když mají srst, spousta řešení existuje i v tomto případě.

Právě většinou pro potřeby alergiků byla vyšlechtěna hypoalergenní plemena psů. Nedá se s jistotou tvrdit, že jsou zcela antialergenní, je proto dobré před pořízením daného plemene strávit nějakou dobu v přítomnosti pejska a pozorovat, zda se právě u Vás nerozvine alergická reakce na dané plemeno. Lidé totiž na jednotlivá plemena reagují velmi individuálně.

Mezi hypoalergenní psy například patří tato plemena: Basenji, Bedlingtonský teriér, Višínek, Border teriér, Čínský chocholatý, Coton de tulear, Havanský psík, Irský vodní španěl, Kerry blue teriér, Maltézský psík, Pudl, Portugalský vodní pes, Puli, Knírač, Shih-tzu, Irský jemnosrstý (pšeničný) teriér, Naháč, Yorkširský teriér.

Jiří Marek
invArena

(Visited 44 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.