Autistická škola: chybějí místa

ilustrační foto: Lance Neilson / Flickr.com

O autistické centrum v Brně je čím dál větší zájem. Většinu dětí však musí odmítat

ilustrační foto: Lance Neilson / Flickr.com

Nikdo jim nerozumí, nechápe je a ve všem panuje chaos. Tak vypadá den autistů. Okolí jim zajišťuje pravidelný řád, jinak hrozí záchvat neovladatelné agrese. Jako u malého Lukáše.

„Někdo s ním musí být skoro čtyřiadvacet hodin denně. Je to neuvěřitelně náročné. Do brněnského centra nás nepřijali a tak se s ním učíme doma. Nesnesl by totiž ani výuku s asistentem,“ posteskla si matka devítiletého autisty Kateřina Sedláčková.

Problémy s kapacitou přiznává ředitel autistické školy ve Štolcově ulici v brněnských Černovicích Tomáš Musil. „Školu ročně opouští pět autistů. Nově jich v našem centru diagnostikujeme asi 120, jsou z celé republiky. Přijmout můžeme jen sedm,“ upozornil.

Kromě toho má tamní speciálně pedagogické centrum, které se stará o děti s autismem z celého kraje, asi 1400 klientů. Před deseti lety jich bylo sedmdesát. Centrum je schopné poskytnout plnou péči jen osmi stovkám. Jejich počet podle odborníků narůstá kvůli lepší diagnostice.
Škola, která se jako jediná v republice věnuje výhradně vzdělávání autistů, praská ve švech. „Učitelé nemají své kabinety, sborovnu. Připravují se na vyučování ve třídách, když děti odejdou do školní družiny,“ doplnil Musil.

Rozšíření školy je nutné i kvůli nadcházejícím opravám. Je potřeba školu zateplit a vyměnit okna. Opravy začnou letos nebo příští rok. „Zatím s magistrátem vypracováváme projektovou dokumentaci. Neumím si ale představit, jak budeme vyučovat. Naše děti mají často těžká postižení, hluk jim vadí,“ vysvětlil ředitel.

I proto usiluje, aby kraj, který školu zřizuje, vytvořil odloučené pracoviště v Hapalově ulici. “ Budovu škole půjčíme. Udělali jsme to tak už v minulosti u jiných oprav škol. Na trvalém využívání bychom se ale museli dohodnout s městem,“ uvedl krajský náměstek pro školství Stanislav Juránek.

Další možností řešení kapacity školy jsou peníze od města na novou přístavbu. „Kvůli podobným budovám, jako je autistická škola ve Štolcově ulici, máme čerstvou dohodu s krajem. Chci jim vracet většinu nájemného, a tím přispět na technické opravy. Až bude škola v perfektním stavu, můžeme se bavit o přístavbách,“ řekla náměstkyně brněnského primátora pro školství Klára Liptáková.

VERONIKA GECOVÁ
http://hodoninsky.denik.cz/

(Visited 12 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.